Herkesin Son Dönemde Neden Portekiz’e Gittiğini Açıklayan 22 Sebep #2

Herkesin Son Dönemde Neden Portekiz’e Gittiğini Açıklayan 22 Sebep #2

Eylül ayında konuşulan rakamlara bakıldığında, Portekiz’in denizaşırı turistler konusunda bu yıl yeni bir rekor kırması bekleniyor. 2017 yılının ilk yedi ayında Portekiz otellerinde 7,1 milyon yabancı ziyaretçi kaldı ve bu oran geçen yıla göre %13 artış kaydetti. Dünya Seyahat Ödülleri’nde de Avrupa’nın en iyi destinasyonu seçilen ülke gün geçtikçe yerini sağlamlaştırıyor.

Yatırımcıların ve turistlerin uğrak noktası olan Portekiz listemizin ikinci kısmıyla karşınızdayız.

 1. 12- Muhteşem Plajlar

Nefis kıyı şeridi, güvenilir havası ve güzel sahil beldeleri Portekiz’i Avrupa’da plaj molası verilebilecek en güzel duraklardan biri yapıyor.

 1. 13- Dalgalar

Atlantik Okyanusu’nun dalgalı denizi sayesinde Portekiz yeteneklerini geliştirmek isteyenler için en iyi sörf noktalarından biri. Nispeten sakin olması nedeniyle en iyisi olarak bile adlandırılabilir.

 1. 14- Avrupa’nın Hawaii’ye karşı en büyük kozu

Atlantik Okyanusu’nda Portekiz anakarasından yaklaşık 850 mil açıldığınızda karşılaşacağınız Azores adaları Atlas Okyanusu’nun Hawaii’si olarak tanımlanıyor. Telegraph Travel’dan Chris Leadbeater burayla ilgili olarak “Derin denizlerde kaybolurlar; dik, güzel, vahşi ” diye yazıyor.

 1. 15- Keşfedilmeyi bekleyen gizli durakları

Herkes Lizbon’u ve Porto’yu duymuş, ancak Guimarães, Tavira ve Sintra’ya ne dersiniz? Bu yerleri hiç duymadıysanız ve sırf bu yüzden kulak arkası ederseniz turistler gelmeden önce Portekiz’in şehirlerinin nasıl olduğunu keşfetme fırsatını kaçırırsınız.

 1. 16- Gösterişli otelleri

Son dönemde özellikle Golden Visa Programı sonrasında ülkeye yapılan yatırımlar arttıkça, turistler lüks konaklama daha ulaşılabilir olmaya başladı.

 1. 17- Gece hayatı

Lizbon ve Porto sokaklarıdan Algarve’nin gözde tatil beldelerine kadar Portekiz genelinde gece hayatına olan düşkünlük bir sır değil. Ülkede, Afrika’dan ithal edilen ve henüz çok bilinmeyen Afro-house etkisi gün geçtikçe artıyor. Bu tarz Lizbon’un canlı gece hayatında kendine sağlam bir yer buldu ve yakın zamanda ülke genelini etkileyecek gibi görünüyor.

 1. 18- Fado barları

Portekiz müzik geleneğinin özünde melankolik karakteri ön planda olan, fado olarak bilinen bir müzik türü yatıyor. Kader anlamına gelen fado, İspanyol gitarları eşliğinde söylenen şiirsel ve duygulu bir müzik türüdür. Canlı fado performanslarını izlemek için keyifli fado evlerine mutlaka uğramalısınız.

 1. 19- Avrupa’da güzelliği farkedilmemiş nehirlerinden birine ev sahipliği yapar

Douro Nehri, Seine veya Thames kadar ünlü olmamakla birlikte şehrin simgesel demir köprüsünü üzerinde bulunduran ve pastoral köylerin içinden geçen Avrupa’daki en güzel su kanallarından biridir.

 1. 20- Kemiklerden yapılmış bir şapel

Evora’daki Capela dos Ossos’un iç kısmı yaklaşık 5.000 cesetten çıkan kafatası ve kemikler ile süslenmiştir. Şapel, 16. yüzyılda ibadet edenlere hayatın geçici olduğunu hatırlatmak isteyen bir keşiş tarafından yapıldı.

 1. 21- Avrupa’nın en iyi havuzlarından birine sahiptir

Seçkin Portekizli mimar Alvaro Siza tarafından tasarlanan Leça Yüzme Havuzu kompleksi, kıtanın en iyilerinden biridir. Porto yakınlarındaki Leça da Palmeira’daki Atlantik Okyanusu manzaralı tuzlu su yüzme havuzları engebeli kıyıya oyulmuştur ve mimarlık meraklıları ile hamamseverler arasında popülerdir.

 1. 22- Serralves’in evi

Portekiz’de en çok ziyaret edilen müze olan Serralves, aynı zamanda Avrupa’nın en etkili çağdaş sanat müzelerinden biridir. Porto’da bulunan bu harika sergi alanı, Richard Serra ve Claes Oldenburg’tan eserlerle donatılmış bakımlı bahçelerde yer almaktadır.