Portekiz, 2017 Yılında Gayrimenkul Yatırımının Zirve Yaptığı Dokuz Ülkenin Birinci Sırasında Yer Alıyor

Portekiz, 2017 Yılında Gayrimenkul Yatırımının Zirve Yaptığı Dokuz Ülkenin Birinci Sırasında Yer Alıyor

Güney Florida’da önemli bir emlak dergisinin yayınladığı listeye göre Portekiz, 2017 yılında emlak yatırımının zirve yaptığı dokuz ülkenin birinci sırasında yer alıyor. Listede Meksika, Brezilya ve Dominik Cumhuriyeti gibi ülkeler de var.

Yatırım için Portekiz’in en fazla tercih edilen bölgesi olarak Algarve göze çarpıyor. Ülkenin en güneyindeki gayrimenkuller, Avrupa’da en fazla rağbet gören mülkler arasında yer alıyor. Kıyıdaki yapılanmaya getirilen kısıtlamalar sayesinde bu bölgedeki yatırımların hak ettiği değeri bulacağı öngörülüyor.

Algarve’den sonra en fazla tercih edilen yer ise Lizbon. Sıcak iklimi, ucuz yaşam masrafları ve görece düşük gayrimenkul fiyatları sayesinde Paris, Londra ve Madrid gibi şehirlere kıyasla başkent Lizbon, Portekiz’de yatırım yapmak isteyenlerin ikinci favori bölgesi diyebiliriz. Özellikle Golden Visa yatırımcıları arasında getiri odaklı yatırım yapmayı tercih edenlerin ilk adresinin Lizbon olduğunu biliyoruz.

Portekiz’de konut sektörü her gün yabancı yatırımcılara cazip gelecek fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bu fırsatlardan biri de Portekiz’deki gayrimenkulünü 10 yıl süreli kiraya veren yatırımcıların daha düşük gelir vergisi ödemeleri şeklinde. Hükümet, yatırımın getirdiği gelir üzerinden yüzde 28’lik özel bir indirim yapılması üzerine çalışmalar yapıyor. 10 yıl sınırının temel amacı da özellikle de Lizbon ve Porto gibi merkezlerde yatırımcılara evlerini turistlere kısa süreli olarak kiralamalarının dışında bir alternatif sunabilmek. Bu kapsamda vergi indiriminin, yatırımcıların evlerini nasıl kiraya verecekleri yönündeki kararları üzerinde etkili olacağı düşünülüyor.

Siz de Portekiz’e yatırım yapmayı düşünenlerden biriyseniz Paladin, Portekiz’deki yerel gayrimenkul uzmanı ekibiyle yatırımcıları buluşturuyor. 19-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceğimiz bire bir toplantılarda Portekiz’deki gayrimenkul sektörü, Golden Visa Programı ve daha fazlası ile ilgili sorularınızı cevaplandırıyoruz.