Yabancı Yatırımcı için İspanya Rehberi – Mülkünüzü Kiralayarak Gelir Elde Edin

Yabancı Yatırımcı için İspanya Rehberi – Mülkünüzü Kiralayarak Gelir Elde Edin

Son dönemde yurtdışında yatırım yapma fikri hem Türk yatırımcıların hem de Avrupa’daki yatırımcıların gündeminde çok daha fazla yer alıyor. Bu yatırımcılar tarafından İspanya yeniden sıcak noktalardan biri olarak görülüyor.

Yatırım yapmak amacıyla ya da İspanya Golden Visa’sı için konut satın almayı tercih edenlerin sayısı hızla artıyor. Bu yatırımcılara yönelik olarak yatırım yapma süreci ve İspanya gayrimenkul sektörü gündeme konu olurken sonrasındaki getiri elde etme kısmından pek fazla bahsedilmiyor.

Paladin olarak sonradan başınızın ağrımaması için evinizi kiralarken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik:

 

1- Kiralamada Ev Sahibi Ve Kiracı İçin Temel İpuçları

İmzalamadan önce aklınızda bulundurulması gereken bazı hususlar şunlardır: Aylık kira ve yıllık artışı düzenlemek için üzerinde anlaşmaya varılacak şartlar, sözleşmenin ne kadar süreceği veya evdeki işlerin türüne göre kimin sorumluluğunda olacağı

 

2 – Banka Garantisi ya da Kira Sigortası: Kiracılara karşı kendinizi güvenceye almanızın en kolay yolu

Her ev sahibi kirasını alabileceğinden emin olacağı birine kiralamak ister. Özellikle bir yabancı yatırımcı olarak, sorunlu kiracılarla uğraşmak baş ağrıtıcı olabilir. Bu nedenle, Banka Garantisi ya da Kira Sigortası gibi çeşitli ürünler talep ederek kendinizi güvenceye almanız tavsiye edilmektedir.

 

3 – Sorunlu Bir Kiracınız Olduğunda Ne Yapacaksınız?

Kiralamayı düşünen her ev sahibinin korkusu, kiracısının ödemelerini yapmamasıdır. Hukuk firmaları öncelikle mahkeme dışında uzlaşmaya çalışmayı öneriyor. Başarılı olma ihtimali daha düşük olsa da daha hızlı sonuca varılabilir. Çözülmediği takdirde yargı yoluna başvurabilirsiniz. Tüm süreç ortalama olarak 3-8 ay sürmektedir.

 

4 – Bir Profesyonelden Yardım Alarak Ev Kiralamanın Avantajları

Evinizi bir profesyonel aracılığıyla kiralamanız; kiracının seçilmesi, sözleşmenin sizi koruyacak şekilde yapılması ve kira sigortası gibi bir dizi kiralama işleminin yapılmasını kolaylaştırır ve sonradan başınızın ağrımasına neden olacak sorunlara engel olur.