İspanya, 2017 Yılı Turizm Rekorunun Keyfini Yaşıyor

İspanya, 2017 Yılı Turizm Rekorunun Keyfini Yaşıyor

2017 yılı İspanya gayrimenkul piyasası için verimli geçmeye devam ediyor. Bu yılın sonunda yabancı yatırımcının mülkiyet edinmesi hız kesmeden 8 yıl üst üste büyümüş olacak.

Yabancı yatırımcı 2017 yılının ilk yarısında İspanya piyasasına 888 milyon euro değerinde mülk yatırımı yaptı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 330 milyon euro civarındaydı. Yıl sonuna kadar 2017 yılı toplam değerinin 1 milyon euro’yu aşması bekleniyor.

Yabancı mülk yatırımına ek olarak, 2017 yılının ilk yarısı turizm sektörü için de bir rekor kaydetti. Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) haziran ayına kadar olan dönemde ülkeye 36,3 milyon turistin giriş yaptığını belirtti. Bu rakam 2016 yılının aynı dönemine göre %12’lik bir artış kaydetti. Ülkeyi en çok İngiliz turistler (8,6 milyon) ve Alman turistler (5,5 milyon) tercih ediyor.

Ulusal İstatistik Enstitüsü market dışı konaklamanın da %8,5 gibi ciddi bir artış gösterdiğini belirtti. Akrabalarının, arkadaşlarının evlerini veya kendi konutlarını kullanarak İspanya’yı ziyaret eden turist sayısının, oteller veya kiralık mülkler gibi geleneksel pazar konaklama birimlerini kullananlardan daha yüksek olduğu açıklandı.

 

2017 yılı İspanya gayrimenkul piyasasına düşülen notlar:

  • 2017 yılının ilk yarısında 36,3 milyon turist ülkeyi ziyaret etti ve rekor olarak kayıtlara geçti. (INE)
  • 2017 yılı İspanya’da yabancı mülk yatırımının büyümesinin 8. yılı oldu
  • Konaklama için kendi tatil evlerini kullanan yabancı turist sayısı %8,5 arttı. (INE)
  • Alman, İskandinav, İngiliz ve Rus alıcılar piyasada daha aktif