İspanya’da Lüks Konutların Ortalama Fiyatı Yılın İlk Yarısında %7’lik Bir Artış Gösterdi

İspanya’da Lüks Konutların Ortalama Fiyatı Yılın İlk Yarısında %7’lik Bir Artış Gösterdi

İspanya’da lüks konutların ortalama fiyatı, yılın ilk yarısında yıllık bazda %7 artarak metrekare başına 6.500 euroya yükseldi.Barselona, Madrid, Costa Brava, Costa de Sol, Valensiya kıyı şeridi ve Balear Adaları artan fiyatlarla gündeme geldi.

Barselona ve Madrid gibi şehirlerde, Costa Brava’da, Costa del Sol’da, Valensiya kıyılarında ve Balear Adalarında lüks ev fiyatlarındaki artış geçtiğimiz yılın haziran ayına göre %10’un üzerinde oldu. Yılın devamında satışlardaki temponun devam etmesi ve 2017 yılının lüks konutta %10’luk bir ortalama artışla kapanması bekleniyor. Dinamik bölgelerde bu artışın %20’lere ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Lüks konut ve diğer marketlerden gelen rakamlara bakıldığında gayrimenkul sektörü ekonomik kriz sonrasındaki en iyi dönemini yaşıyor. Geçtiğimiz üç yılın durgunluğu geride kaldı, piyasada daha fazla bir güven ortamı hakim ve yabancı yatırımcılar, yeniden İspanya lüks konut sektörünü yüksek getiri sunan bir piyasa olarak görmeye başladı.

Ortalama Satış Süresi Beş Ay

Ocak – Haziran döneminde lüks konutlar için ortalama satış süreçleri beş ay olarak gözlendi. Buna rağmen, yabancı yatırımcının ve yerli turistlerin ilgi gösterdiği bölgeler için bu rakam üç aya kadar düştü.

Fransızların lüks konut alırken en hızlı alıcılar oldukları kayda geçti. Ortalama bir Fransız iki ayda dört kez ziyaret ederek mülk satın alıyor. İngilizler için bu rakam üç ayda beş ziyaret, Almanlar için beş ayda yedi ziyaret ve İspanyol ya da İtalyanlar için yedi ayda sekiz ziyaret olarak gerçekleşiyor.

Finansman anlamında da en az sıkıntı yaşayanlar yine Fransızlar oldu. İspanyollar ortalama %40 oranında finansman desteğine ihtiyaç duyarken Almanlar ile İtalyanlar %25 ila %40 ve Belçikalılar %20 oranında finansman desteğine ihtiyaç duydular.