Yabancı Şirketler Karadağ’a Yatırım Yapıyor

Yabancı Şirketler Karadağ’a Yatırım Yapıyor

Karadağ İstatistik Kurumu Monstat’ın verilerine bakıldığında 2017’de Karadağ’da yabancı yatırımcılı şirketlerin en fazla olduğu şehir %35’lik bir oranla Podgorica. Monstat açıklamasına devam ederken başkentin 2016’da sahip olduğu oranın %29’larda olduğunu belirtiyor.

Diğer şehirlerdeki dağılım ise %20.7 ile Budva, %13.6 ile Bar ve %9.2 ile Herceg Novi şeklinde devam ediyor.

Karadağ Hangi Ülkelerden Yabancı Yatırım Alıyor?

Karadağ’da yabancı yatırım yapan ülkeler yoğunluklu olarak sırasıyla: %19.1 ile Sırbıstan, %6.7 ile Ukrayna, %5.6 ile İtalya ve %4.8 ile Bosna-Herseg şeklinde. Bu oranların yıllar içindeki değişimleri göz önüne alındığında ise Ukrayna’dan gelen yatırımcıların ilgisinin yıllar içerisinde arttığı dikkat çekiyor. Bu listede eklenmesi özellikle gerekli görülen bir diğer ülke ise Türkiye. %8.7’lik bir oranla önemli bir yatırım kaynağı durumundayız Karadağ için.

Karadağ’da Yabancı Yatırımlar Hangi Sektörlerde Yoğun?

Geçtiğimiz yıl Karadağ’da yabancı yatırımcıın özellikle tercih ettiği sektörlere baktığımızda ön planda olanlar arasında %23.1’lik bir oranla toptan ve perakende ticaret ile motor tamiri, %14.3 ile inşaat, %16.7 ile profesyonel,bilimsel ve teknik aktiviteler, ayrıca %7.8’lik bir oranla gayrimenkul var.

Sektörel anlamda toptan ve parekende motor parçası ticaretinde söz sahibi ülkelerin özellikle Çin ve İtalya olduğu görülüyor. İnşaat sektöründe ise Rusya ve Sırbıstan yanında Bosna-Herceg’ten de gelen yatırımcıların yeri olduğu görülmekte.

Hangi ülke yatırımcısı hangi şehri seçiyor diye bakıldığında görülen o ki Karadağ şehirleri arasında Bar, Budva, Herceg Novi, Kotor ve Tivat’ta Rusya’dan gelen yatırımcılar ön plandayken, Podgorica’da Sırbistan ve İtalya’dan gelenler daha fazla.