Portekiz Bankaları Milyonlarca Euro Değerindeki İkonik Binalarını Satışa Çıkarıyor

Portekiz Bankaları Milyonlarca Euro Değerindeki İkonik Binalarını Satışa Çıkarıyor

Novo Banco, CGD, BPI ve BCP. Portekiz’in önde gelen bankaları gayrimenkul sektöründeki patlamadan nasibini alıyor. Ellerinde tuttukları ikonik binaları satışa çıkararak milyonlarca euro gelir elde ediyorlar.

Monopoly oyununu biliyor musunuz? Oyunun Portekiz temalı versiyonunu oynayan insanlar her zaman evlerini en pahalı caddeler olan Avenida da Liberdade, Rossio ve Rua do Ouro’ya yerleştirmeye çalışırlar. Bu oyun, Lizbon şehir merkezindeki gayrimenkul trendinin çok doğru bir yansımasıdır aslında. Portekiz bankaları, oyunda herkesin elde etmeye çalıştığı o ikonik binaları uzun zamandır elinde tutuyordu. Şimdilerde turizmin etkisiyle yükselen gayrimenkul fiyatlarını fırsat bilerek milyonlarca euro değerindeki varlıklarını nakde çevirip karlılık günlerine geri dönmeyi hedefliyorlar.

Novo Banco bu konuda ilk atılımı yapan ve Lizbon şehir merkezindeki mülklerini satan ilk banka oldu. Şimdilerde Portekiz’in popüler bankalarından Caixa Geral de Depósitos (CGD), BPI ve BCP gibi bankalar da şehrin prestijli bölgelerindeki stratejik olmayan varlıklarını ellerinden çıkarıyor. CBRE’nin CEO’su bu konuda, bankaların yeni stratejilerini daha az bina ellerinde tutmak üzerinden kurduklarını belirterek ana iş alanlarına yoğunlaştıklarını söyledi. Bunun doğru bir yaklaşım olduğunu düşündüğünü söyleyerek gayrimenkul yatırımı yapmanın finansal kurumların ana faaliyetlerinden biri olmadığını belirtti.

Portekiz’in önde gelen gayrimenkul danışmanlarından biri, “Portekiz son dönemde Avrupa’nın en cazip pazarlarından biri olarak görülüyor.” diyor. Bankalar bunun yarattığı talep ve yatırım momentumundan yararlanıyor diye ekliyor. Son olarak, gerekli denetimler ve gelir tabloları nedeniyle bankaların portföylerini kârlı hale getirmeleri gerektiğinden ve genellikle bu varlıkları satma kararı almalarına neden olduğundan bahsediyor.

CBRE genel direktörü piyasalardaki mevcut durumun genel olarak tüm gayrimenkul türlerinin iyi fiyatlarla satılması için elverişli olduğunu belirtiyor. “Turist sayısındaki artış doluluk oranlarını, otellerin ortalama fiyatlarını ve perakende satış hacimlerini artırdı. Ayrıca, tarihi alanlarda daireler için iyi bir talep var ve bu durum, sadece birkaç yıl önce terk edilmiş olarak tabir edilen Lizbon şehir merkezindeki binalara olan ilgiyi artırdı.” diyor.