Lüks Turizmin Odağında Yunanistan: Beş Yıldız Otel Yatırımcılarının ve Yüksek Gelir Turistlerin Çekim Noktası

Lüks Turizmin Odağında Yunanistan: Beş Yıldız Otel Yatırımcılarının ve Yüksek Gelir Turistlerin Çekim Noktası

Yunanistan Turizm İşletmeleri Birliği (SETE) tarafından yürütülen yeni araştırma, Yunanistan’ı ziyaret eden 10 turistten 6’sının yüksek gelirli olduğunu söylüyor.

Yunanistan’da lüks turizm yükselişte ve ülkeyi ziyaret eden turist sayısındaki artış, pek çok sektörde ayak izlerini bıraktı. Örneğin; vergiden muaf pazar gelirlerinde geçen seneye göre çift haneli bir artış görüldü. Otel gelirlerinde Ocak – Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %12’lik bir artış gözlendi. Sektör milyarlarca avro daha fazla kar elde etti.

Beş Yıldızlı Otel Yatırımcılarının Gözü Yunanistan’da

Turizm akışı arttıkça, daha fazla yatırımcı Yunanistan ile ilgilenir oldu. Son dönemde yürütülen bir araştırmaya göre büyük yabancı markaların harekete geçmesiyle birlikte Yunan otel pazarı değişime uğruyor.

Özellikle geri dönmeyen otel kredilerinin yeniden işlerlik kazanması için önümüzdeki aylarda bankalardan gelecek olan hamleler bekleniyor. Bu sayede yatırım faaliyetlerinin yeniden hız kazanacağı konuşuluyor.

Verilere göre Yunanistan’daki otel sayısı son 20 yılda %21.2 oranında arttı. Özellikle 2014 yılından beri yatırım rekor seviyelere ulaştı ve toplam işlem hacmi 900 milyon avroya ulaştı.

Lüks Seyahatte Amerikalıların 7nci Tercihi: Yunanistan

Sektörün dünya çapında önde gelen lüks seyahat ağı Virtuoso geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta 30.sunu düzenlenen seyahat haftasını gerçekleştirdi. 40.7 milyar doları aşan verilerin incelenmesi sonucunda yılın Amerikalılar için en popüler seyahat yerleri açıklandı:

 1. İtalya
 2. Fransa
 3. Güney Afrika
 4. İsrail
 5. Almanya
 6. Japonya
 7. Yunanistan
 8. Amerika Birleşik Devletleri
 9. Yeni Zelanda
 10. İsviçre

Amerikalı seyahat severlerin rezervasyonlarında en çok artış görülen ye rise Türkiye oldu:

 1. Türkiye +% 310
 2. Mısır +% 264
 3. Fas +% 144
 4. Hindistan +% 128
 5. Cayman Adaları +% 124
 6. Brezilya +% 92
 7. İsrail +% 88
 8. İsviçre +% 82
 9. Endonezya +% 76
 10. Yunanistan +% 74