Avrupa’nın Yeni Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Programı: Karadağ

Avrupa’nın Yeni Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Programı: Karadağ

Karadağ Hükümeti Ekim 2018’de yatırım karşılığı vatandaşlık programı başlatmayı planlıyor. Hükümet tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yapılan açıklamada programın 1 Ekim itibariyle yürürlüğe konulması için gerekli tüm talimatların verildiği belirtildi.

Yıllardır yürürlülüğe konması masada olan program ile Karadağ da yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek için vatandaşlık veren ülkeler listeisne girdi. Programın ilk etapta, üç yıl süreyle yürürlülükte kalacağı ve 2000 başvuru ile sınırlandırılacağı konuşuluyor.

Minimum yatırım miktarı 250.000 avro olan program kapsamında hükümet, başvuru başına 100.000 avroluk bir ücret talep edilecek. Başvuru ücretleri, ülkedeki az gelişmiş bölgelerde kullanılması için tahsis edilen özel bir fona aktarılacak.

Dünya Bankası’na göre, Karadağ Balkanlar’daki en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir ve stratejik konumu nedeniyle dünyadaki önemli bazı endüstriler için hızla önemli bir yer haline gelmektedir. Genç bir devlet olarak, hareketlilik, güvenlik, fırsat ve artan yaşam kalitesi arayan yatırımcılar için eşsiz bir potansiyel sunmaktadır.

Yatırım Gereksinimleri:

  • Başvuru Ücreti: hükümet fonu bağışı şeklinde 100.000 €
  • Gelişmemiş bir bölgede (ülkenin kuzeyi) onaylı gayrimenkul için 250.000 € yatırım veya
  • Gelişmiş bir bölgede (ülkenin güneyinde) onaylı gayrimenkul için 450.000 € yatırım.

Minimum 350.000 € ‘luk bir yatırımla, Karadağ programı Avrupa’nın en rekabetçi programlarından biri olacak.

Karadağ Hakkında

Karadağ pasaportu, Pasaport Endeksi sıralamasına göre dünyada 37. sırada yer alıyor ve vatandaşlarına 115 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlıyor. Ülkenin, özellikle AB üyeliği sonrasında önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Bir NATO üyesi olarak 2025 yılına kadar Avrupa Birliği’ne girmeleri gündemde. Euro halihazırda para birimi olarak kullanılıyor ve ülke AB mevzuatını kendi yasalarına entegre etme sürecinde.

Karadağ, dünyanın en görkemli yat limanlarından birine ev sahipliği yapıyor (Porto Montenegro) 200 milyon ABD Dolarının üzerinde bir fiyata Dubaili bir yatırım şirketi tarafından satın alınan liman, Regent ve Aman Resorts gibi lüks markalarla birlikte bölgenin en lüks destinasyonlarından biri haline geldi.

Karadağ’ın öne çıkan doğal güzelliği ve sofistike yapısı ile ülkenin kuzeyindeki turizmi de ulus için hayati bir rol oynamaya başladı. Ünlü Skadar Gölü’nden dağlık Kolasin güzelliğine kadar olan kuzey bölgesindeki büyük potansiyel görülmeye başladı.