Savills: Avrupa’daki En İyi Gayrimenkul Fırsatlarını Ofis Piyasası Sunuyor

Savills: Avrupa’daki En İyi Gayrimenkul Fırsatlarını Ofis Piyasası Sunuyor

Uluslararası danışmanlık firması Savills Aguirre Newman, Avrupa ofis piyasasının gayrimenkul konusundaki en iyi yatırım fırsatlarını sunduğunu açıkladı. Savills tarafından hazırlanan son rapora göre, teknolojik gelişmeler ve inovasyon bazlı hareketlilik kıtadaki ofis pazarını olumlu yönde etkiliyor. İstihdamın artışı, şirketlerin büyüme kararları, iş piyasasının genişlemesi piyasadaki yeni çalışma alanları için talebin artmasına neden oluyor ve dolayısıyla ofis yatırımlarını tetikliyor.

Bazı Avrupa ülkelerinde oteller, kiralık konutlar, öğrenci konaklaması, huzur evleri gibi yatırım türleri sağlam yatırım fırsatları sunuyor. Buna rağmen, Avrupa geneline bakıldığında kira gelirlerindeki uzun vadeli artış, yeni projelerin geliştirilmesi ve mülk sahipleri için uzun vadeli gelir sabitliği sayesinde ofis piyasası diğer yatırım türlerinden sıyrılmayı başarıyor.

Yatırımcılar Nereye Yoğunlaşmalı?

Savills Araştırma Avrupa Direktörü Lydia Brissy, merkezi iş bölgelerindeki çekirdek yatırımcılar için önemli fırsatlar sunan şehirleri şu şekilde sıralıyor: Amsterdam, Atina, Barselona, ​​Brüksel, Kopenhag, Lizbon, Londra, Lüksemburg, Madrid, Milano, Oslo, Paris ve Prag. Almanya, Polonya ve İsveç’in başlıca şehirlerinin ise katma değerli yatırımlar arayanlar için doğru noktalar olduğunu vurguluyor. Dublin’deki perakende sektörü, Milano ve Oslo’daki ana alışveriş caddelerinin yenilenmesi ya da Brüksel, Paris ve Prag gibi şehirlerin banliyölerindeki yeni ofis projeleri ya da ofis renovasyonları bu segment için güzel fırsatlar doğurabilir.

Ofis piyasasında dikkat çekici olarak görülen bir başka fırsat da kentleşmenin hızla devam ettiği şehirlerde ortaya çıkmaktadır. Lizbon, Londra, Berlin, Frankfurt, Barselona, ​​Kopenhag gibi şehirlerde inovasyon merkezlerinin kurulması sayesinde ortaya çıkan geliştirme ya da dönüştürme projelerinin güçlü varlığı buna örnek olarak gösterilmektedir.

Avrupa’nın En Büyüklerinden Biri: Madrid

Savills İspanya Sermaye Piyasaları Direktörü Alejandro Campoy, birincil lokasyonlardaki ürün eksikliği nedeniyle yatırımcıların dikkatinin katma değerli bölgelere ve yatırımlara kaydığını belirtiyor. Aslında, Madrid ofis marketinin rehabilitasyon ve stok yenilenmesi yoluyla Avrupa’nın en büyüklerinden biri olduğu biliniyor. Yeni arzda hızlı bir kira artışının olduğu piyasada mevcut stoğun %80’i eski ve renove edilmeyi bekleyen binalardan oluşuyor.

Savills rakamlarına göre, Avrupa’daki gayrimenkul yatırımcıları bu yıl da en fazla ana pazarlarda yoğunlaşmış durumda. Buna rağmen ikincil marketlerin yükselişi fenomeni bu yıl da devam ediyor ve ikincil marketlerdeki yatırım hacimlerinde gözle görülür bir artış var. Avrupa’da ofis yatırımları kazandırmaya ve tercih edilmeye devam ederken, İspanya’daki ürün eksikliği nedeniyle talebin bir kısmı perakende sektörüne kaymış durumda. İki yıldır üst üste yatırım hacimlerine bakıldığında cadde üzeri perakende ve geleneksel perakende sektörü bu konuda liderlik ediyor.