Almanya Gayrimenkul Sektöründe Yeni Trend: Mikro Yaşamın Yükselişi

Almanya Gayrimenkul Sektöründe Yeni Trend: Mikro Yaşamın Yükselişi

Almanya’daki genç profesyonellerden çoğu için modern şehir yaşamı, yalnızca son dönemin moda tasarım stili olduğu için değil, her anlamda minimalizmden ibarettir diyebiliriz. Özellikle yaşam alanları konusunda 20 ila 35 metrekare arasında değişen daireler ülkenin büyük şehirlerinde gittikçe popülerleşen bir gayrimenkul trendi haline geliyor. Gençler geniş alanlardan ziyade hızlı wifi bağlantısı, akıllı teknolojiler ve nispeten uygun fiyat sunan yerlerde yaşamayı tercih ediyor.

Verilere Bakmak Yeterli

Bu yılın ilk yarısında Almanya’da inşa edilen veya planlanan öğrenci yurtları ve mikro apartman binalarına 1,6 milyar eurodan fazla yatırım yapıldı. Aracı CBRE’nin raporuna göre yatırım miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre %224’lük bir artış gösterdi.

Bununla birlikte, satılan daire sayısı ve yaşam alanları da artış göstermiştir: CBRE’ye göre 277.000 metrekare yaşam alanı (+% 118) ile yaklaşık 8,800 birim (+% 110) el değiştirdi. Buradaki artışın, yatırım miktarına göre daha az olmasının mikro dairelerde fiyatların önemli ölçüde artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

CBRE, mikro konut segmentindeki birincil getiriyi ortalama %3,75 olarak görüyor. Özellikle iyi yerlerde bulunan mevcut mülkler için önemli getiri kaybı – geçen yılın aynı dönemine kıyasla 50 baz puan – olduğunu belirterek ileriye dönük anlaşmalarda bu seviyelerde kayıpların yaşanmasını beklemediklerini belirtiyorlar.

CBRE Almanya’daki konut yatırımı bölüm başkanı Konstantin Lüttger’in, tüm yıl için öngörüsü var olan tablodan çok uzaklaşmıyor. Kendisi, 2018 yılı için 2 milyar euro değerinde bir işlem hacmi bekliyor. Bu işlem hacmi, konut piyasasındaki toplam işlem hacminin yaklaşık %15’lik bir kısmına tekabül ediyor.