S&P Karadağ Ekonomisi ile İlgili Olumlu Değerlendirmelerde Bulundu

S&P Karadağ Ekonomisi ile İlgili Olumlu Değerlendirmelerde Bulundu

Dört büyük kredi değerlendirme kuruluşundan biri olan S&P Karadağ ile ilgili değerlendirmesini revize etti. Kuruluş, Karadağ’ın borç yüküne rağmen ülke gidişatını B+/B olarak istikrarlı bir görünümle teyit etti. Yapılan açıklamaya göre, bu durum ekonominin kararlı gidişatına bağlandı.

Açıklamada ülkenin kararlı ekonomisine ek olarak büyüme potansiyeli ve özellikle turizm ve enerji sektöründeki beklenen büyüme de olumlu etkiler olarak belirlendi. Aynı zamanda Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne girme süreci dahilinde yapılan altyapı çalışmaları da böyle olumlu bir çerçeve çizilmesini destekler nitelikte oldu.

S&P’nin Karadağ ile ilgili raporuna eklediği diğer başlıklar ise şu şekilde oldu:

  • Karadağ ile ilgili risk derecelendirmeleri yüksek hükümet borç yükü nedeniyle sınırlandırılmak durumunda kalıyor ve istikrarlıdan olumlu bir görünüme geçemiyor. Borç yükünün 2019 yılında maksimuma ulaşacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, hükümet borcunun ülkedeki altyapı çalışmalarının da etkisiyle bir süre daha yüksek kalması bekleniyor. Ülke borcunun yüksek kalmasına neden olan bir diğer etken de Karadağ’ın euro para birimine geçmesi ve tek taraflı adaptasyon süreci ile ilişkilendiriliyor. Bu durum, ülkenin para politikaları ile ilgili herhangi bir esneklik payının olmaması anlamına geliyor.
  • Karadağ küçük ve açık bir ekonomi olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. S&P ülke büyüme oranlarının büyük altyapı projeleri nedeniyle 2017’de ölçülen %4.5 oranının altında kalacağını tahmin ediyor. Kuruluş tarafından açıklanan raporda büyüme potansiyelinin yüksek olduğu belirtilmesine rağmen AB üyelik süreci reformları nedeniyle büyümenin kademeli olmasının öngörüldüğü belirtildi. Yine de, ülkenin uzun vadeli büyüme potansiyelinin olması ve turizm, enerji gibi sektörlerde pek çok fırsatın yaratılabilecek olması nedeniyle olumlu bir görünüm sunmaktadır.
  • Rapor ile birlikte genel anlamda ülkenin umut vadeden bir geleceği olduğu kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından da onaylanmış durumda. Ekonomideki istikrarlı ilerleme devam ederse ilerleyen süreçte ülkenin dikkatleri üzerine toplaması kaçınılmaz gibi görünüyor.