Almanya, Portekiz ve İspanya’da Kiradan Elde Edilen Getiri Arttı

Almanya, Portekiz ve İspanya’da Kiradan Elde Edilen Getiri Arttı

Son dönemdeki yüksek talep, ekonomik iyileşmeler ve yetersiz stoğun etkisiyle Avrupa başkentlerinde ciddi kira artışları gözleniyor. Bu senaryo pek çok yatırımcı için çekici bir durum oluşturuyor ve kira artışlarını fırsata çevirmek için kısa dönem kiralama yapabilmek için konut almalarına neden oluyor.

Avrupa geneline bakılacak olduğunda kirada yaşamayı tercih edenler genellikle turistler ya da gelir seviyesi nispeten düşük olan kişiler. Eurostat verilerine bakılacak olursa 2016 yılında düşük gelirli nüfusun yarısı kirada oturuyordu. İspanya Bankası bu durumu göz önünde bulundurarak gelecekteki hareketlerini belirlemek adına Avrupa genelindeki kira durumları ile ilgili bir çalışma yapılmasına ön ayak oldu. Bu yapılan araştırmanın sonucunda ise ülkeler özelinde durumlar şu şekilde:

Almanya

Almanya’nın büyük şehirlerinde kiralar Berlin duvarının yıkılmasından bu yana en yüksek rakamları görüyor. Bunların arasında Münih de metrekare başına 26 euro ile ön plana çıkıyor. Hamburg’da bu rakam metrekare başına 18 euro iken Berlin’de fiyatla biraz daha düşük ve metrekare başına 10 euro.

Değerleme Enstitüsü’nün değerlendirmesine göre, istihdamın ve maaşların yükselmesi gibi faktörlerle açığa çıkan Almanya ekonomik gelişmesi emlak fiyatlarındaki yukarı yönlü trende de sebep oluyor. Bununla birlikte kiralık evlerdeki yetersiz arz miktarı, Alman şehirlerindeki devam eden fiyat artışının başka bir sebebi. Bu artışı Berlin gibi şehirlerde devlet desteğiyle yapılan sosyal konutlandırma da frenleyemiyor. Almanya Kiracılar Birliği konuyla ilgili bir milyon konut açığı olduğundan bahsediyor.

Portekiz

Portekiz son yıllarda ciddi anlamda bir emlak patlaması yaşıyor. Gayrimenkul sektöründeki yükselişin ve ekonominin iyileşmesinin bir sonucu olarak her ne kadar kiralar yükselmiş olsa da metrekare fiyatları hala diğer Avrupa şehirlerindeki kira miktarlarına göre düşük seyrediyor. Portekiz’in genel durumuna bakarken bir yandan da diğer şehirlerle arasında büyük bir fark olan başkent Lizbon’u atlamamak gerek. Çünkü geçtiğimiz sene başkentteki kira fiyatları diğer şehirleri ikiye katladı. Sayısal olarak da Lizbon’daki ortalama metrekare başı fiyatlar 9 euro civarındayken, ülke genelinde 4.5 euro seviyesinde.

Bahsedilen Portekiz emlak patlaması 2017’de %25 oranında artan kiralarla da kendini açık bir şekilde gösteriyor. 2017 yılında Lizbon, başkent olarak, yatırımcılar için en çekici şehirdi. Lizbon ve metropolitan bölgesi ülkedeki yeni kontratların %30’unu topladı. Bunun yanısıra hem kira fiyatları hem de yatırım anlamında Cascais ve Oreiras gayrimenkul alanında önde gelen yerlerden oldu.

İspanya

İspanya’da da durum Portekiz  ve Almanya’daki gibi başarılı. Burada da gelişen bir ekonomi, onun desteklediği bir emlak sektörü ve de ek olarak yüksek talep görüyoruz. Bu yüksek talep, geçtiğimiz yıl İspanya’da kiralarda yıllık %8 gibi bir artışa sebep oldu.

Barselona, Madrid ve San Sebastian kiraların en yüksek olduğu üç şehir. San Sebastian’da metrekare başı fiyatlar 15 euro’ya ulaşırken diğer iki şehir 17 euro’yu zorluyor.

Fransa

Ülke içindeki yıllık ortalama kira fiyatları karşılaştırıldığında bir gerileme gözükse de Paris hala dünya çapında metrekare başı kira fiyatlarıyla Londra’dan sonra ikinci sırada. Bahsedilen kira gerilemesi Fransa genelinde %2.5’luk bir oranda ve bu da ortalama olarak metrekare başına 12 euro’ya denk geliyor. Bu gidişat elbette ki Paris’in ününü etkilemiyor ve metrekare başı fiyatlar 40 euro seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

İngiltere

Brexit’ten sonra İngiltere genelinde kiraların düştüğü bir gerçek. Wales gibi doğudaki şehirlerde ise %3-5 oranında fiyat yükselmeleri görülmekte. Geneldeki kira gerilemesinin sebebiniyse uzmanlar taleplerdeki düşüşe bağlıyorlar. Özellikle de başkent Londra bu %4’lük bir  gerileme ile bu durumdan payını alıyor. Yine de metrekare başına 45 euroluk ortlama kira miktarı ile Londra dünya liderliğini elinden bırakmıyor.