WeWork: Küresel Coworking Devi Lizbon’da Açılıyor

WeWork: Küresel Coworking Devi Lizbon’da Açılıyor

Dünya’nın en büyük paylaşımlı ofis alanı firmalarından biri olan WeWork, Lizbon’da yeni bir ofis alanı açmayı planlıyor. Firma yeni bir ofis alanı açmaya bu yılın ocak ayında karar verdi, ancak henüz uygun bir yer bulamadı. WeWork’ün henüz uygun bir yer bulamamasının Lizbon ve Porto başta olmak üzere ülkedeki ofis alanları eksikliğinden daha farklı bir sebebi olduğu konuşuluyor.

WeWork’ün ofis alanları kiralamak için izlediği strateji Portekiz pazar normlarının dışında. Bu nedenle, WeWork’ün mülk sahiplerini ikna etmekte zorlanması beklenen bir durumdu.

WeWork’ün Kiralama Stratejisi Portekiz Pazarı Normlarının Dışında

Kuzey Amerika’da kurulan bir şirket olan WeWork 2010 yılında Manhattan, New York’da faaliyete geçti. Şu anda 140 binada, 28 ülke ve 78 şehirde ofisleri bulunan şirket 20 milyar dolarlık değere ulaşmış durumda.

WeWork iş planı doğrultusunda ofis kiralamak yerine mülk sahipleriyle kar paylaşımı anlaşması yapmayı tercih ediyor. Şirket yetkilileri normal kira sözleşmesi yerine kar paylaşımı anlaşmalarının mülk sahipleri için daha karlı olacağını iddia ediyor. Dünya’nın dört bir yanındaki WeWork’lerin başarısına bakılırsa mülk sahiplerinden bu konuda daha açık fikirli olmaları beklenebilir.

Mülk sahipleri tarafından bakıldığında ise mülklerinden gelecek geliri WeWork ofislerinin doluluk oranlarına bağlamak kumar oynamak gibi. Sabit bir kira gelirine sahip olmak yerine talep seviyesine bağlı olarak gelir düzeyinde dalgalanmalar olabileceği aşikar. Diğer bir deyişle, sınırlı talep olduğu takdirde potansiyel kira gelirinin altında kalmak dışında dişe dokunur bir gelir elde edemeyebilir.

WeWork’ün aksine Portekiz’deki mülk sahipleri henüz fazlasıyla muhafazakar ve risk almaya yanaşmak istemiyorlar. WeWork getiri konusunda beklentinin altında kalmayacağını garanti etse de mülkün ne zaman getirmeye başlayacağını tahmin edemeyen mülk sahipleri bu fikre sıcak bakmıyor.

5000 Metrekarelik Alan Arayışı

WeWork’ün kontrat gereklilikleri sebebiyle Portekiz’de zorlandığı bilinse de iç pazarda kiralayabilecekleri ofis alanları konusundaki arzın da kısıtlı olduğunu belirtmek gerekir. Bu konuda Portekiz’de faaliyete başlamak isteyen pek çok firmanın kısıtlandığnı biliyoruz. Google’ın Oeras’taki Lagoas Park’ta ofislerini açmaları aylar sürmüştü.

WeWork, yeni yeri için şehir merkezinde 4000-5000 metrekarelik bir alan arayışında. Baixa, Chiado, Avenida da Liberdade, Saldanha gibi arzın kısıtlı olduğu bölgelere bakan şirket için, metroya beş – on dakika uzaklıkta bir yer bulmak pek de kolay olmayacak gibi görünüyor.