Portekiz’de Yeni Trend: Tatil Köylerine Entegre Edilen Konutlar

Portekiz’de Yeni Trend: Tatil Köylerine Entegre Edilen Konutlar

Son yıllarda Portekiz’de artan bir yabancı yatırım olduğu biliniyor. Özellikle ülkede turizmin yükselişi, kentsel yenilenme, Non-Habitual Residency ve Golden Visa Programlarının etkisiyle turizm ve konut yatırımlarında belirgin bir ivmelenme olduğu görülüyor. Artan yatırımcı talebi sektördeki gelişme ve çeşitliliği de tetikliyor. Yatırımcılar daha yüksek getiri elde edebilecekleri ve güvenli  yatırım alternatifleri konusunda arayışa giriyorlar. Son iki yıldır getiri elde etmek için yatırım yapan yatırımcının ilgisini çeken ve ön plana çıkan bir opsiyonlardan biri de tatil köylerine entegre edilen konutlar oldu.

Getiri Elde Etmek için Yatırım Yapan Yabancı Yatırımcının Yeni Gözdesi

Tatil köylerine entegre edilen konutlar genellikle belirli ve nispeten yüksek oranlarda yatırım garantisi sunması, operasyon ve bakım konularıyla ilgili dertleri ortadan kaldırmasıyla yatırımcılar için cazip bir yatırım fırsatı olarak görülüyor. Son istatistiklere göre, İngilizler bu türden konut turizmine en çok yatırım yapan millet olarak gözükse de 40’tan fazla milletten gelen yatırımcının bu markette aktif olduğu biliniyor. Önümüzdeki dönemde markette yatırımcı çeşitliliği ve talebin artması bekleniyor. Hali hazırda, konut turizmine yatırım yapanlar arasında İngilizlerin yanı sıra Kuzey Avrupa ve Fransa’dan gelen yatırımcı başı çekiyor.

Tatil Köylerine Entegre Edilen Konutlarda %7.1’lik Fiyat Artışı Bekleniyor

Portekiz Tatil Köyleri Birliği ve Turismo de Portugal (turizmin teşviki ve sürdürülebilirliğinden sorumlu merkezi kamu kuruluşu) partnerliğiyle hazırlanan bir istatistik sistemiyle oluşturulan verilere göre “Tatil Köyleri Sektörü Hassasiyet Raporu hazırlandı. Rapora göre bu yıl tatil köylerine entegre edilen konutlarda %7.1’lik bir fiyat artışı bekleniyor. Sektör önde gelenlerinin yaptığı değerlendirmelere göre beklenen artışın en büyük sebeplerinden biri konut turizmine olan talebin arzdan daha hızlı artış göstermesi. Şu anki yüksek talep göz önünde bulundurulduğunda, lansman yapan ve satışta olan çok kısıtlı sayıda proje olduğu biliniyor. Fiyat artışıyla ilgili diğer bir etkenin de İngiliz sterlinin döviz kuru geri kazanımı olacağı düşünülüyor. İngilizler pazardaki en büyük alıcılardan biri ve alım güçlerindeki değişikliğin pazar üzerinde doğrudan bir etkisi söz konusu.