Portekiz’de Konut Açığı: Kiracılar 12 Aylık Ön Ödeme Yapıyor

Portekiz’de Konut Açığı: Kiracılar 12 Aylık Ön Ödeme Yapıyor

Portekiz emlak sektörü büyük bir taleple karşı karşıya ve danışmanlar konut başına her gün ortalama olarak 70 teklif alıyorlar. Bu yüksek talebin karşısında, nokta teklif verenlerin ekonomik anlamda güvenilir olup olmadıkları ev sahiplerinin kiracılar arasında seçim yaparken göz önünde bulundurduğu en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Portekiz’in önde gelen gazetelerinden Diário de Notícias’ın belirttiğine göre Portekiz’de her geçen gün artan talebin yarattığı bir ev bulma problemi oluşmuş durumda. Yetersiz stok durumu kiralamak için ev arayışında olanları her geçen gün daha zor durumda bırakıyor ve kiracıların 12 aylık kiralarını kontratı imzalarken yatırmaları gibi durumlara kadar gidiyor.

Lizbon, Cascais, Sintra ve Oeiras gibi yerlerin önde gelen emlakçıları yalnızca Lizbon’da değil diğer bölgelerde de potansiyel kiracılardan her geçen gün daha yüksek tekliflerin geldiğini belirtiyor. Gittikçe artan sayıda teklifin yarım yıl ila bir yıl arasında kira ödemesi aralığında olduğu biliniyor. Bu teklifler hem Portekiz’in yerel halkından hem de yabancılardan geliyor. Özellikle yabancı kiracılar Portekiz’de kendilerini kanıtlayabilecekleri bir vergi geçmişleri olmadığı için daha iddialı teklifler verebiliyor.

Remax Prestige’den Nuno Gomes’in belirttiğine göre tekliflerin düzenlenmesi gerek çünkü bu durumdaki tekliflerde yatırımcıların sunacağı çok fazla olası seçenek var. Bu gibi bir rekabet ortamı için hali hazırda bir konut eksikliği olduğunu da belirten Gomes’in söylediğine göre elinde uzun bir bekleme listesi var ve eline günde bir konut için 70’e yakın teklif geliyor. Sonuç olarak da sabah kiralığa çıkan bir ev akşama kiracısını bulmuş oluyor.