Lizbon Konut Marketindeki Büyüme Yerini Sağlamlaştırmış Durumda

Lizbon Konut Marketindeki Büyüme Yerini Sağlamlaştırmış Durumda

Lizbon sıradışı bir ivme izleyen turizmdeki büyümeye hazırlıksız yakalandı, ancak şehir merkezindeki emlak fiyatlarının yükselişinin tek sebebi bu değil. Değişen kentleşme politikaları şimdilerde yalnızca turistlerden değil yabancı yatırımcılardan ve Portekiz başkenti’de kendine yer bulmak isteyen şirketlerden de artan bir talep görerek meyvelerini topluyor”

CBRE’den yatırım uzmanı Nuno Nunes’in dediğine göre Lizbon’daki artan inşaatlar ve hâlihazırdaki talep üzerine artan konut fiyatları dönüşü olmayacak şekilde yükseliyor.

Yine Nunes’in belirttiği üzere bu büyük fiyat atılımını tetikleyen en büyük etken Portekiz ekonomisini devrim niteliğinde geliştiren turizm sektörü. Portekiz’in başkenti kesinlikle bu anlamda yüksek bir talep geleceğini düşünemezdi bile geçtiğimiz yıllarda. Ama son durum taleplere yetişmenin bile zor olduğu bir çerçeve çiziyor.

İşte bu yüksek ve bir nevi beklenmedik gelişim ve talep üzerine yükselen fiyatlar Nunes’in ön gördüğü üzere düşmeyecek.

CBRE Avrupa genelindeki yatırımcıların nabzını tuttuğundan dolayı Lizbon’da yer sahibi olmak için yarışan birçok şirkete ve kişiye hakim. Bununla ilgili olarak Nunes geçen yılın bütün istatistikleri sarsacak şekilde yarattığı yükseliş çıtasını alım-satım noktasında değerlendiriyor. Birkaç ayda elde edilen yalnızca geçen yılın yarısı kadarken bunun sebebini ve nasılını görmek isteyerek araştırmalarına devam ediyorlar.

Bulunduğumuz noktada Lizbon merkezli düşününce bu yüksek talep Lizbon’un önüne iki yol çıkarıyor. Birisi turistik bir şehir olmayı tercih etmek bir diğeri ise ekonomik bir market olmak ve yine bunu belirten Nunes Lizbon’a ikisini beraber olamayacağı gerçeğini söylüyor.

Bugün yeni jenerasyondan birisi için Lizbon’da yaşamak Paris’te yaşamaktan birçok anlamda avantajlı noktada. Bu nedenle de şehir ve ülke bağlamında özellikle yabancı merkezli olan bu yatırımları yönlendirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar sürüyor ve sürmeli de. Buna ek olarak da Lizbon gibi yeni inşa edilme ya da en azından organize edilme imkanı olan bir şehir için dikkatli olunması gerektiğinin altı çiziliyor. Özellikle de kurulacak yeni yerleşim ya da ekonomi alanlarının konumlanması konusunda dikkatli olunması gerektiği göz önüne alınmalı diye noktalandırıyor Nunes.