Portekiz Ekonomisinden Satırbaşları

Portekiz Ekonomisinden Satırbaşları

Portekiz’e Gelen Turistler Her Gün 41 Milyon Euro Gibi Rekor Seyiyelerde Döviz Bırakıyor

Portekiz turizm gelirleri 15 milyar avroyu geçti. Turizm ticaret dengesi, 2016 yılına göre %24’lük artışla 10,9 milyar euro olarak gerçekleşti.

Portekiz’de turizm Portekiz ekonomisi adına başı çeken sektörlerden biri. Son olarak INE’nin açıkladığı 2017 verilerinde Portekiz’de 20 milyondan fazla turist otellerde konakladı. Bu sayı kısa dönem kiralık evler de dahil edildiğinde 22 milyonu buluyor. Bu açıklama beraberinde turizmin Portekiz ekonomisine sayısal değer anlamında katkılarını da araştırmayı getirdi ve Bank of Portugal’dan elde edilen rakamlar Portekiz’de turizmin inanılmaz bir yükselişte olduğunu ortaya koydu.

Geçtiğimiz sene için Portekiz’in turizmden kazandığı para önceki yıla oranla %19.5 fazla ve 15 milyarın üzerinde. (Tam sayı: 15,152,270,000 euro) Bu sayı da bize bir günde Portekiz’de turistlerin ortalama 41 milyondan fazla bir para bıraktığını gösteriyor.

Ekonomik Faaliyetlerde Düşüş Yaşanırken Ekonomik İklim İstikrara Kavuşuyor

INE (Portekiz İstatistik Kurumu) her ay ekonomi ile ilgili aylık çalışmalar yayınlıyor. Geçtiğimiz ayki çalışma sonuçları 2017 Kasım ayına kadarki süreç içerisinde ekonomik faaliyetlerde düşüş olduğu, buna rağmen ülke ekonomisinin istikrarlı bir tablo çizdiğini gösterdi.

Portekiz ekonomisi 2017’nin son üç ayında %2.4 büyüdü ve bu büyümeyi de istihdamın artmaya devam etmesiyle taçlandırdı.

Yeni Rekor: Lizbon’a Her Gün Bir Cruise Gemisi Yanaşıyor

Portekiz son dönemlerde turizm sayesinde ekonomisini oldukça ilerletti. Bundan limanlar da nasibini aldı ve rekor geldi.

Bahsettiğimiz rekora göre Portekiz kıyılarına geçtiğimiz sene toplam 947 büyük seyahat gemisi demir attı ve bu gemiler ülkeye 1.3 milyon turist getirdi. Bu 947 geminin üçte birinden yüksek bir kısmı da Lizbon’a geldi. Targus’a demir atan tam gemi sayısı ise 330. Bu da demek oluyor ki Lizbon’a geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak günde bir büyük seyahat gemisi yanaştı.

Lizbon Liman Yöneticiliği ’ne göre “Portekiz’in turizm alanında elde ettiği bu büyük başarılar yeni projeler için bir cesaret sebebi.”

Lizbon dışında adalar ve bazı özel liman kentleri bu büyük gemi ile ziyaretçilerini karşıladılar. Bunlar arasında Algarve bölgesindeki Portimão göze çarpıyor. Çünkü misafir sayısı %53 gibi büyük bir artış yaşadı. Bu rekor yükseliş Portimão’ya 29,859 turist gelmesi ile oldu.

Bu tıp yükselişler Portekiz çapında yoğun bir şekilde yaşandı ve gelecek yakın ve uzak dönemde de beklenen bu yükselişlerin artması.