Portekiz Gayrimenkul Sektörü Nereye Gidiyor?

Portekiz Gayrimenkul Sektörü Nereye Gidiyor?

Son dönemde Portekiz’de yatırım yapmayı planlayanlar için karlılık kelimesi daha fazla ön plana çıkıyor. Uzmanlar, şu anki sektörde daha rekabetçi ve müşteriye yönelik ürünlerin kazandıracağını vurguluyor.

Yabancı yatırımcılar, Portekiz’deki emlak sektörüne giderek daha fazla hakim olmaya başladılar. 2018’in ilk yarısının sonuna gelindiğinde yabancı yatırımın piyasadaki toplam yatırımın %82’sine denk geldiğini biliyoruz. Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Lizbon Emlak Fuarı da Portekiz’deki sektörün nereye gittiği odağında gelişti.

Portekiz’de Büyük Gayrimenkul Projeleri Artacak

Bağımsız bir varlık yönetim şirketinin temsilcisi olan Pedro Seabra fuardaki konuşmacılardan biriydi. Seabra, yabancı yatırımcıların Portekiz’i yatırım yapmak için güvenli bir ülke olarak gördüklerini ve büyüme potansiyelini göz önünde bulundurduklarını belirtti. İspanya ve Fransa’dan uluslararası geliştirme şirketlerinin yatırım yapmayı planladıklarına dikkat çeken Seabra, “Ülkede kurumsal yatırımcıları daha aktif olarak görmeye devam edeceğiz” diye belirtti. Son yıllarda büyümenin küçük yatırımcılar tarafından desteklendiğini söyleyen konuşmacı, son dönemde daha büyük gayrimenkul yatırım projeleri yapma riskini alan yatırımcıların varlığına dikkatleri çekti.

Bir yatırım grubunun yönetici ortağı olan Rui Meneses Ferreira da etkinlikteki konuşmacılar arasındaydı. Ferreira, Portekiz gayrimenkul marketini ayağa kaldıran faktörün karlılık potansiyeli olduğunun altını çizdi. “Portekiz piyasasında rekabetçi ürün ve kredi erişiminden kaynaklanan bir karlılık potansiyeli mevcut. Bundan sonraki gidişatı öngörebilmek için mevcut market dinamiklerini ve rekabetçiliğe pozitif / negatif olarak etki eden faktörleri periyodik olarak değerlendirmemiz gerekir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ülkedeki değişim ile ilgili değerlendirmelerde bulunan konuşmacılar, Portekiz’in turizm destinasyonu olarak hiç olmadığı kadar lüks bir algısı olduğu konusunda hemfikir. Diğer taraftan, gayrimenkul sektörüne döndüğümüzde yerel yatırımcılara hitap eden geliştiricilerin rekabet gücünün azaldığını görüyoruz. Üretim maliyetlerine bakıldığında Portekizlilerin almak isteyecekleri fiyatları yakalamak geliştiriciler için hiç de kolay değil. Bu nedenle, yeni dönemde rekabetçi, müşteri odaklı ve daha büyük ölçekli projelere yatırım yapanların ön plana çıkacağı öngörülüyor.