PwC ve Urban Land Institute: Lizbon Avrupa’da Gayrimenkul Yatırımları için Bir Numaralı Tercih

PwC ve Urban Land Institute: Lizbon Avrupa’da Gayrimenkul Yatırımları için Bir Numaralı Tercih

PwC ve Urban Land Institute’nin çalışmasına göre Lizbon önümüzdeki yıl Berlin ve Dublin gibi büyük şehirleri geride bırakarak yatırım için bir numaralı tercih olacak. Yaşam kalitesi, nispeten uygun gayrimenkul fiyatları ve üstün getiriler Portekiz’I sıralamalarda yükselten etmenler olarak görüldü.

Güvenli Getiri Arayışları Gayrimenkulu Ön Plana Çıkaracak

Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler raporuna göre gelecek yıl güvenli getiri arayışları Avrupa gayrimenkul sektörünü yönlendiren etmenlerden biri olacak. Avrupa’daki çoğu yatırımcının her şeyden önce sermayelerinin korumaya yönelik hareketler sergilediklerini biliyoruz. Avrupa Yatırım Bankası direktörü, risklerin bu kadar arttığı bir dönemde arayışın yüksek getiri yerine güvene yönelik olduğunu belirtiyor. Bu konunun temel sebebi olarak politik istikrarsızlık ön plana çıkıyor.

Güvenli yatırım arayışlarının olduğu son dönemde gayrimenkul diğer varlık sınıflarına göre avantajlı bir konumda. Yatırımcıların gayrimenkul konusundaki dikkati ise büyük yatırım şehirlerinden ziyade küçük ve dinamik şehirlere yönelmiş durumda. Bu nedenle geçen yıl yatırımcıların tercihlerinin belirlediği yatırım yapmak için en iyi şehirler listesinde ilk 10’a girememişken bu yıl ilk sırada yer buluyor.

Yatırım Arayışlarına göre En İyi Yatırım Şehri: Lizbon

PwC, “Portekiz ekonomisi sağlıklı bir hızla büyüyor ve şehir artık şirketler, yatırımcılar ve turistler için uluslararası bir destinasyon” diyor. Çalışmaya katılan bir özel sermaye yatırımcısı herkesin şu anda Lizbon hakkında konuştuğundan bahsediyor; “Lizbon küçük bir market olarak sınıflandırılırken olağanüstü getiriler sunuyor.”

Son dönemde ününün artmasıyla Portekiz, hizmet merkezlerini kurmak için şirketler için de popüler merkezlerden biri haline geldi. İş gücü ve gayrimenkuldeki avantajların birleşmesiyle Lizbon, şirketler için çekici destinasyonlardan biri olarak konumlandı. Artan taleple birlikte yer almak/kiralamak isteyen şirketler rekabet etmek durumunda kalmaya başladı.

Şehirde Konut ve Ticari Kiralama Piyasası Hangi Yöne Evriliyor?

Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler raporuna göre kiralama piyasası değerlendirmelerinden Lizbon Berlin’den sonra ikinci sırada. Özellikle konut piyasası daha dengeli ilerlerken, önümüzdeki yıl ofis piyasasında durumun biraz daha farklı seyretmesi bekleniyor. Arz tarafında bir sıkışma olduğu için ofis pazarında spekülatif bir ortamın olacağı düşünülüyor. Perakende sektöründe ise gidişat genel olarak olumlu gözüküyor. İnternetin e-ticaret tarafında yeterince aktif olmaması, ülkenin başarılı bir turizm ivmesi yakalaması ve alışveriş yapmayı seven bir halkının olması, Lizbon perakende sektörünü diğer şehirlere göre avantajlı bir konuma yükseltiyor.