Portekiz Turizm Büyümesinde Lider Durumda: Önümüzdeki Yıl 65 Yeni Otel Açılacak

Portekiz Turizm Büyümesinde Lider Durumda: Önümüzdeki Yıl 65 Yeni Otel Açılacak

Colliers International otel pazarına ilişkin güncel durumu durumu irdeleyen otel pazarı raporunu yayınladı. Rapora göre Lizbon ve Porto’daki otel fiyatları Avrupa’nın başlıca turistik bölgelerinin hepsinden çok daha büyük bir hızla arttığı görülmektedir.

 

Dünya Turizminin Önlenemeyen Yükselişi Sürüyor

Dünya Turizmi son 15 yıldır sürekli bir artış göstermeye devam ediyor. Colliers tarafından hazırlanan rapora göre yakın gelecekte bu artışın tersine dönebileceğine dair hiçbir sinyal yok. Dünya Turizminde lider konumunda olan Fransa, bu yıl 85 milyon turisti evinde ağırladı.

Turist çekme bakımından İspanya, Çin ve Türkiye en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. İspanya 2017 yılında 80 milyondan fazla turisti ağırlayarak ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Portekiz ise 30 milyonluk turist sayısına ulaşan Yunanistan’ı yıllık 20 milyon turist ile takip ediyor.

 

Portekiz Şehirleri Turizm Büyümesi Konusunda Lider Durumda

Son beş yıldır Avrupa’nın en önemli turistik şehirlerinden hiçbiri Lizbon ve Porto’ya yakın seviyelerde büyüme oranları yakalayamadı. Londra ve Paris, büyüme anlamında Portekiz şehirlerine yakın seyretmeyi başarsa da Londra’nın 2018 yılında uzun vadeli büyüme eğilimini tersine çevirmesi bekleniyor. Lizbon’un büyümesi ise tam gaz devam ediyor. Toplam geceleme sayılarına bakıldığında Lizbon; Viyana, Prag, Madrid ve Barselona’yla yarışır seviyelere geldi.

 

2019 Yılında Portekiz’de 65 Yeni Otel Açılacak

Gelecek yıl için Portekiz’de 65, Lizbon’da 23 yeni otel açılması planlanıyor. Turizm gelirlerinin ise yeni bir rekor kırarak 17 milyar euro’ya ulaşması bekleniyor. Portekiz Otel Birliği (Portuguese Hotel Association)’nin verilerine göre açılacak otellerin 17’si ülkenin kuzeyinde olacak. Açılacak otellerin çoğunlukla dört ve beş yıldız kategorilerinde olması planlanıyor.

Lizbon’da planlanan otellerin çoğu renovasyon projeleri olarak karşımıza çıkıyor. Lizbon ve Porto turistlerin en çok tercih ettiği bölgeler, ayrıca Lizbon uluslararası fuar ve kongrelerin düzenlendiği bir merkez olarak son dönemde dikkat çekiyor. Bu nedenlerden dolayı otel sektörü yatırımcılar tarafından da yoğun ilgi görüyor. Son dönemde bu alanda Golden Visa uyumlu yatırım seçeneklerinin de artış gösterdiği biliniyor.