Portekiz’in Turizmdeki Başarısı Sürüyor

Portekiz’in Turizmdeki Başarısı Sürüyor

Portekiz, turizmin Oscar’ı olarak değerlendirilen Dünya Seyahat Ödüllerinde birinciliği 2018’de de korudu. Portekiz Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Ana Mendes Godinho, Portekiz’in bu sene de birinciliği kazanmasını Portekiz’in uluslararası çapta turizm başarısını onaylar nitelikte olduğunu belirtti. Portekiz’in Lizbon Patio da Gale’de ev sahipliği yaptığı törende yarıştığı ülkeler arasında Güney Afrika, Brezilya, İspanya, ABD, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, Jamaika, Malezya, Maldivler,  Fas, Yeni Zelanda, Kenya, Ruanda, Sri Lanka, Vietnam yer alıyor.

Portekiz Havalimanının Turizme Etkisi

Dünya Seyahat Ödüllerinde TAP Portekiz havayolu ise Afrika’ya uçan en iyi havayolu seçildi. TAP Havayolu’nun Portekiz ekonomisi ve turizmine olan katkısı yıllardır aşikâr. Bu konuyla alakalı bir konferansta TAP’ın başkanı Miguel Frasquilho Lizbon otel odalarındaki arzın yılda %10 civarı artışı ve Portela havaalanın halihazırdaki kapasite yetersizliği ile  Lizbon otellerindeki doluluk oranının 2019 yılında %74, 2020 yılında %67lik düşüş sergileyeceğini belirtti.  Portela havaalanındaki çalışmaların 2020’nin sonunda tamamlanması ile Lizbon otellerindeki doluluk oranlarının da yükselişe geçmesi öngörülüyor.

Raul Martins, Portekiz Oteller Birliği Başkanı Lizbon’daki otellerin doluluk oranlarının düşmesini Lizbon havalimanın kapasite yetersizliği ile açıkladı. Portela havalimanının tam olarak işleyişe geçmesiyle birlikte Portekiz’de turizm amaçlı ortalama kalış süresinin artacağı diğer öngörüler arasında.

Amerikalıların tercihi Lizbon

Kayak Guide 2019, 1.5 milyar internet araması değerlenmesi sonucunda Lizbon’un Paris’i geride bırakarak en iyi 10 seyahat destinasyonları arasına girdiğini açıkladı.  Site, Amerikalı kitlesine Lizbon’u hoş sürprizlerle karşılaşıp güzel yürüyüşler yapacak bir yer olarak tavsiye ediyor. Yedi tepe üzerine kurulu Lizbon’da yürüyüş yapmanın zevkinden bahsediliyor. 2018’in ilk yedi ayında Portekiz otelleri yarım milyon Amerikalıyı ağırlamış durumda. Seyahat trendlerinde üst sıralara tırmanan Lizbon’un başarısı önümüzde yıllarda da devam edecek gibi gözüküyor.