Türkiye – Portekiz için Yeni Ticaret Hedefi: 5 Milyar ABD Doları

Türkiye – Portekiz için Yeni Ticaret Hedefi: 5 Milyar ABD Doları

Paladin ekibi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Türkiye-Portekiz Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Toplantısı ziyareti kapsamında 7-8 Mart 2018 tarihlerinde Lizbon’daydı. Etkinlik kapsamında Portekiz – Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi ve iki ülkenin iş insanları bir araya geldi.

DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve Portekiz Ticaret ve Yatırım Ajansı (AICEP) tarafından düzenlenen Portekiz – Türkiye İş Forumu’nda iki ülke için ekonomik ve ticari iş birliği fırsatları değerlendirildi. 8 Mart 2018 tarihinde düzenlenen oturuma T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı Berna İlter ve AICEP Başkanı Luís Castro Henriques katıldı.

Forumdan Satırbaşları

Türkiye’nin 2017’de G20’de en hızlı büyüyen ülke olduğunu aktaran Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye ile Portekiz arasındaki ticari ilişkileri değerlendirdi: “Türkiye ile Portekiz arasındaki ticaret hacmimiz 1,5 milyar ABD Doları ve hedefimiz ise 5 milyar ABD Doları.

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı Berna İlter; “Tıpkı Türkiye gibi kıtalar arasında birleştirici konuma sahip olan Portekiz, Türk iş dünyası için geniş bir coğrafyaya açılımın merkez üssü konumunda. Portekiz’i 10 milyonluk nüfusunun da ötesinde kültürel hinterlandı ile 250 milyonluk bir iktisadi ortak olarak görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında 1,5 milyar ABD Dolarlık ticaret hacmimizin ötesinde bir iş potansiyeli bulunuyor” şeklinde konuştu.

 

Türkiye-Portekiz Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2017)

  • Türkiye-Portekiz toplam ticaret hacmi: 1.5 milyar ABD Doları
  • Türkiye’nin Portekiz’e ihracatı: 811 milyon ABD Doları
  • Türkiye’nin Portekiz’e ihracatında başlıca ürünler: Motorlu kara taşıtları, pamuk, demir ve çelik, karbonat, balık, buzdolabı, derin dondurucu.
  • Türkiye’nin Portekiz’den ithalatı: 684 milyon ABD Doları
  • Türkiye’nin Portekiz’den ithalatında başlıca ürünler: Kâğıt ve karton, elektrikli makina ve cihazlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları, sodalı veya sülfatlı kimyasal odun hamuru, radyo yayınlarını alıcı cihazlar.
  • Ticaret dengesi: Türkiye lehine 127 milyon ABD Doları