Türk’lerin Portekiz Golden Visa Yatırımları Üçe Katlandı

Türk’lerin Portekiz Golden Visa Yatırımları Üçe Katlandı

Geçen yıl Türk yatırımcıların Portekiz Golden Visa programına olan ilgisi üç kat arttı.

Portekiz Golden Visa Programı kapsamında 2018 yılı ekim ayının sonuna kadar Türk yatırımcılar toplam 144,1 milyon € yatırım yaptı. Göçmenlik Bürosu (SEF) tarafından açıklanan rakamlara göre aynı dönemde 264 Türk aileye oturma izni verildi. SEF’in istatistiklerine göre Portekiz’deki Türk nüfusu 2012’de 537 iken 2018’de 743’e ulaşarak %40 büyüme gösterdi.Geçtiğimiz beş yılda Türkiye’den Portekiz’e yapılan yatırımlar yaklaşık 600-650 milyon €’yu bulurken Portekiz’den Türkiye’ye yapılan ihracat miktarı 300-400 milyon € seviyesinde. 2018’in ilk dokuz ayında Portekiz’den Türkiye’ye yapılan satışlar önceki yıla göre %10,2 artarken Türkiye’nin ithalatı da %27 arttı.

Türk Yatırımcı Profili

Portekiz Golden Visa Programına ilgi gösteren Türk yatırımcılar genelde diğer yatırımcılar aracılığıyla programla tanışmış ailelerden oluşuyor. Türk yatırımcıları Portekiz Golden Visa Programına çeken etkenler arasında Portekiz’in Türkiye’ye benzer kültürel özelliklere sahip güvenli bir ülke olması ve Portekiz ekonomisinin iyileşmesi sayılabilir. Yatırımcılar genelde sanayi, deniz, tarım, hizmet ve turizm gibi çeşitli sektörlerde yatırım imkanı arıyorlar.

İki ülke arasındaki ticareti arttırmak amacıyla 2015’te kurulan Uluslararası Ticaret Ağı Başkanı Joao Pestana Dias’a göre Türk yatırımcılar düşük profil sergilemeyi tercih ediyorlar ve yalnızca iki üç kaynağa güvenmeye meyilli oluyorlar.

Türk Yatırımlarının Portekiz’deki Önemli Yeri

Kısa süre önce gerçekleştirilen Türk yatırımların bir tanesi Lizbon’da 17. Yüzyıldan kalma bir binanın restorasyonuydu. Pantheon’a yakın bir mesafede bulunan ve Feira da Ladra meydanın sağında kalan bina için Casa dell’Arte Club’ı yaratmak üzere kulüp evi ve restoranı ile birlikte 2 milyon € yatırım gerçekleştirildi. 2015’te Terzihan, Avenida da Liberdade’de bir kuyumcu dükkanı açtı. Aynı yıl Computer Vision Interaction (CoVii), Koç/Arçelik grubu tarafından kısmen satın alındı. Türk yatırımlarında artışın yanı sıra çeşitlilik göze çarpıyor ve Portekiz’de Türk yatırımlarının yeri oldukça güçlü bir durumda.