İspanya’da Yabancı Konut Yatırımı Son 10 Yılın En Yüksek Seviyesini Gördü

İspanya’da Yabancı Konut Yatırımı Son 10 Yılın En Yüksek Seviyesini Gördü

Yabancı yatırımcılar İspanya’nın konut alım satım piyasasında giderek daha önemli bir yer kazanıyor. Lüks konut pazarında uzmanlaşmış gayrimenkul danışmanlarına göre özellikle orta-üst ve üst segment yatırımcılar İspanya’ya yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle Fransa, İskandinav ülkeleri ve İngiltere’den gelerek İspanya’ya yerleşen profesyoneller konut sektöründeki alımlarda büyük paya sahip.

Rakamlarla İspanya Konut Yatırımı Piyasası

Colegio de Registradores de la Propiedad’ın yayınladığı rapora göre İspanya’da çalışan uluslararası profesyoneller tarafından konut alımı iki yıl üst üste rekor rakamlara ulaştı ve yıllık %7.6 büyüme kaydedildi. İspanya’daki yabancı yatırımcıların mülk alımları toplam satışların %12.6’sını oluştururken, son 10 yılın da en yüksek işlem sayısına ulaştı. Yabancı yatırımcıların dağılımına bakıldığında İngilizler en çok yatırımı yapan millet olarak ilk sırada yer aldı. En çok yatırımın geldiği ülkeler ise İngiltere (%7.6), Fransa (%7.6), Belçika (%6.3), Romanya (%5.6) ve İtalya(%5.4) olarak sıralandı.

Yabancı Yatırımcılar Nereleri Tercih Ediyor?     

Son dönemde, kendi kullanımına yönelik ikinci bir konut yatırımı yapan yabancılar arasında turistik bölgeler oldukça popüler. Costa Brava, Ibiza ve Costa del Sol bu konuda ön plana çıkan yerlerden. Yılın büyük çoğunluğunda güneş alması ve sahil turizminin başarılı olması nedeniyle İspanya’nın doğu kıyısı ve adalar da yabancı yatırımcılar tarafından sıkça tercih ediliyor. Ekonomik iyileşmenin hız kazandığı İspanya’da yabancı yatırımcılardan konut alımında yoğun talep görülüyor. Bunun dışında, Alicante yabancı vatandaşların konut satın alma ağırlığının en yüksek olduğu yerlerden. Yabancı yatırımcılar tarafından Alicante’de konut alımı 2018’in dördüncü çeyreğinde %41.28 seviyesine ulaştı. Alicante’den sonra %34.5 ile Santa Cruz de Tenerife, %34 ile Balear Adaları, %29 ile Malga, %25 ile Girona, %22.7 ile Murcia alım seviyelerine ulaşıyor.