Son Dönemin Gözdesi: Yunanistan Golden Visa Programı

Son Dönemin Gözdesi: Yunanistan Golden Visa Programı

Yabancı yatırımcıların Yunanistan Golden Visa Programına olan ilgisi büyümeye devam ediyor. Enterprise Greece tarafından açıklanan son istatistik verilerine göre Haziran 2019 sonunda toplam Golden Visa yatırımı sayısı 4537’ye ulaştı. Rakamlar geçen yılın sonunda 3892 ve 2017 yılının sonunda 2493 olarak kaydedilmişti.

2019 Yılında Yunanistan Golden Visa İstatistikleri

2019 yılında Yunanistan Golden Visa’sı dikkatleri çekmeye devam ediyor.  Yunanistan Golden Visa’sına en çok rağbet gösteren üç ülkeden biri ise Türkiye oldu. Çinliler 2757 yatırımla başı çekerken, Ruslar 428 yatırım ile takip etti ve Türkler 413 yatırımla üçüncü sıraya yerleşti. Aynı zamanda, bu üç ülkenin vatandaşlarının Portekiz Golden Visa Programına en çok rağbet gösteren ülkeler arasında ilk beşte olduğu biliniyor.

Uzmanlar tarafından Yunanistan’ın ılıman Akdeniz iklimi, yaşam kalitesi ve düşük emlak fiyatları alıcıların ilgisini çekmek için temel nedenler olarak görülürken ülkedeki ekonomik iyileşme ve siyasi istikrar da faydalı olarak değerlendirilmektedir.

Enterprise Greece’in değerlendirmesine göre, Yunanistan’daki Golden Visa programı 250.000€ gibi bir yatırım karşılığında kalıcı bir oturma izni vermesi ve yatırımcı ile aile bireylerinin Schengen bölgesine erişimini sağlaması nedeniyle Kıbrıs gibi ülkelerin programlarından daha başarılı görülmektedir.

Yunanistan Golden Visa Programının Ayrıcalıkları

Yatırım ile oturma izni veren programların bazıları yalnızca bir mülk alımına izin verirken, Yunanistan Golden Visa programı ile yatırımcıla çeşitli gayrimenkul projelerinde birkaç yatırım gerçekleştirebiliyorlar. Dolayısıyla, programın şart koştuğu yatırım miktarı karşılandığı sürece başvuru sahipleri oldukça esnek bir yapıyla karşılaşıyorlar.

Yunanistan Golden Visa’nın yatırımcılar arasında en göze çarpan özelliği diğer programlarla karşılaştırıldığında daha düşük  yatırım miktarını şart tutmasıdır. Portekiz ve İspanya’nın Golden Visa Programları en az 500.000 € gayrimenkul yatırımını zorunlu tutarken, Yunanistan’da bu fiyat 250.000 € dur.

Düşük Fiyatlar ve Büyüme Potansiyeli

Yunanistan’daki gayrimenkuller İspanya ve Malta’dan iki kat, Portekiz’den 1,5 kat daha uygundur. Metrekare başına ortalama 1.300 € olan merkezi Yunan evleri de büyük bir fiyat artışı potansiyeli sunar. 2008 ekonomik krizinin ardından ekonominin iyileşmeye başladı. Gayrimenkul fiyatları da aynı orantıda istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Bu gidişattan yararlanmak ve fırsatları doğru zamanda değerlendirmek yatırımcılar için büyük önem taşıyor.

Kira Gelirinden Faydalanmak

Golden Visa sahiplerinin genellikle satın aldıkları mülklerin kira gelirinden faydalanmayı tercih ederler.  Bu amaçla, turistik bölgelerden mülk satın alıp yüksek gelir elde etmek için kısa vadeli kiralamalar gerçekleştirmek yatırımcılar için mantıklı bir yoldur.

Siz de Yunanistan’da oturma izni, gayrimenkul yatırımı ve golden vize hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız Yunanistan Golden Visa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.