Portekiz Golden Visa Yatırımcılarına Müjde: Portekiz Vatandaşlığına Başvurma Süresi Kısaldı

Portekiz Golden Visa Yatırımcılarına Müjde: Portekiz Vatandaşlığına Başvurma Süresi Kısaldı

Temmuz 2018’de Portekiz Vatandaşlık Yasası’nda değişiklik yapıldı. Artık, Golden Visa sahipleri ve aile üyeleri Portekiz’deki yasal ikametlerinin 5. yılı sonunda Portekiz pasaportu için başvurabilecekler.

Portekiz Vatandaşlık Yasası’nda yapılan bu iyileştirme, dünyanın en güçlü 4. pasaportuna başvurmak için yatırımcılara yeni bir sebep sunuyor. Portekiz pasaportu, sahiplerinin 170’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etmesine olanak tanır ve benzer programlar sunan diğer ülkelere kıyasla açık bir şekilde öne çıkmasını sağlar.

Portekiz Golden Visa: Yatırım Karşılığı Oturma İzni Programı

Portekiz Golden Visa Programı, 2012 yılında başlamış olan bir yatırım karşılığı oturma izni programıdır. Program kapsamında, belirlenen koşulları sağlayan bir yatırım yapan yatırımcılar ilki bir yıl sonrasında ikişer yıllık periyotlarla yenilemek üzere oturma iznine sahip olabiliyorlar. Tek bir yatırım üzerinden yatırımcıya bağlı aile bireylerinin de oturma izni alabilmesine olanak tanıyan program AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları tarafından cazip bir teklif olarak görülüyor. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları Schengen bölgesinde hareket etme özgürlüğü kazanırken, Portekiz hükümeti bu sayede yabancı yatırımı ülkeye çekmeyi hedefliyor.

Portekiz Vatandaşlığına Kimler Başvurabilir?

Portekiz Golden Visa Programı yatırımcıların Portekiz’de yılda yalnızca yedi gün bulunma şartını yerine getirerek oturma iznine sahip olmalarına olanak tanıyor. Program sürecinde 1 yıl + 2 yıl + 2 yıl şeklinde verilen oturma izinlerinden sonra 5 yılın sonuna gelindiğinde yatırımcı dilerse kalıcı oturma iznine başvurma hakkına sahip oluyor.

Sonrasında ise vatandaşlık kanununun getirdiği haklar devreye giriyordu. Portekiz Vatandaşlık Kanununa göre, Portekiz oturma iznine sahip olarak geçirdikleri 6 yıl, yatırımcılara bir Portekizce yeterlilik sınavına girmeleri koşuluyla Portekiz Vatandaşlığına başvurma hakkı tanıyordu.

Böylece Portekiz Golden Visa Programı ile yatırım yapan yatırımcılar, 6 yılın sonunda Portekiz Vatandaşı olabiliyorlardı. İşte, değişiklik tam da bu noktada oldu:

Portekiz Vatandaşlığına Başvurma Süresi Kısaldı

Portekiz Vatandaşlık Kanununda yapılan değişikliğe göre Portekiz oturma iznine sahip olunan beş yılın sonunda Portekiz Vatandaşlığına başvurulabilecek.

Vatandaşlığa başvurabilmek için gerekli belgeler ise aşağıdaki gibidir:

  • Portekiz’de yasal ikamet izni;
  • Portekiz’e yapılan düzenli seyahatlerin kanıtı;
  • Portekiz’de 3 yıldan fazla bir süredir sahip olunan veya kiralanan mülkler;
  • Portekizce dili yeterlilik belgesi (A2 seviyesinde Portekizce bilinmesi beklenmektedir)