Portekiz’in Şaraplarının İzinde: Vinho Verde

Portekiz’in Şaraplarının İzinde: Vinho Verde

Portekiz şaraplarının ünü bugün bütün dünya tarafından kabul görmüş bir noktada. Bu ünle donanmış dünyaya biraz adım atmak gerekirse önemli bir şarap rotası olan Vinho Verde’den yola çıkmak işe yarayacaktır. Bu rota Porto’dan başlayıp İspanya sınırına kadar giden uzun bir yol. Aynı zamanda da Portekiz ve dünyadaki eski şarap üreticisi bölgelerden olan bu bölgenin şarap üretme tarihi 2000 yıl kadar geriye dayanıyor.

Sanıldığı gibi Vinho Verde’deki verde kesinlikle yeşil şarap anlamında değil sadece şarapların tazeliğini gösteren bir sıfat.

Her yemeğin özel şarabını bulmak, yılda ürettiği 85 milyon litre şaraptan payınıza düşeni tatmak, piyasadaki kalite-fiyat oranı en yüksek olan şarapları deneyimlemek için Vinho Verde’yi keşfetmelisiniz.

Kuzeyde bir yol: Vinho Verde

Şarap severler için olan bu rota etrafı orta çağa ait küçük köylerle kaplı riya gibi manzaralara sahip bir rota. Bu köyler, şarap tadımınızı yaparken izleyeceğiniz şarap tarlaları ve daha nice keşfedilmeyi bekleyen güzellikler.

Porto’dan başlayacak yolunuz sizi 45 dakikada Braga’ya getirecek. Bölgenin kalbindeki 2000 yıl önce kurulmuş bu şehir sizi büyüleyecek. Şarap tadınıza Penafiel’le devam etmelisiniz. Buradaki her restoran yöresel şarapların nasıl sunulması gerektiği konusunda bilgi sahibi size düşen hangisinden daha fazla keyif alacağınıza karar verip, tadını çıkartmak. 15 dakikalık bir yol gidip Quinta do Ameal’ı bulmalı ve organik şarapların tadına varmalısınız. İspanya sınırına yaklaştığınızda karşınıza Melgaço gelecek. Burada taptaze ve türünün en güzel beyaz şarapları tadacaksınız. Buraya özel olan Alvarinho şarabı 20 yılı aşkın üretiminden beri yeni ünlenen ve denenmesi gereken bir tip şarap.

Denenmesi gereken üzüm tipleri şu şekilde:

Beyaz: Alvarinho, Avesso, Loureiro, Trajadura, Azal Branco, Arinto (locally known as Pederña)

Kırmızı: Vinhão, Espadeiro, Borraçal, Padeiro