Portekiz’de En Çok Ev Alanlar Fransızlar ve Brezilyalılar Oldu

Portekiz’de En Çok Ev Alanlar Fransızlar ve Brezilyalılar Oldu
Portekiz’de yabancı yatırımı yüksek seviyelerde seyrediyor. Geçen sene ev satışlarına bakıldığında yabancı yatırım toplam yatırımın beşte birini oluşturuyor.

APEMID (Association of Professionals and Real Estate Agents of Portugal)’in yaptığı son çalışma da bu yabancı yatırımların büyük bir kısmının Fransızlar tarafından yapıldığını gösteriyor. Yapılan açıklama şu şekilde: Fransa %29 ile ülkedeki yabancı yatırımcılar arasında birinci sırada. Buna ek olarak da Brezilya’dan gelen yatırımcıların yaptığı yatırımlar artmakta ve geçtiğimiz yıl Brezilyalıların yabancı yatırımlar içindeki oranı %19 idi. Arkasından ise %11 ile İngilizler ve %9 ile Çinliler geliyor.

APEMID yöneticilerinden Luis Lima Brezilya’nın yükselen oranını şaşırtıcı bulmayarak ekliyor: Brezilya’nın son dönemlerde yaşadığı sosyal ve ekonomik durumlardan sonra ve bunlara ek olarak Amerika’da Trump’in seçilmesinin ardından Portekiz Brezilyalı yatırımcılar adına önemli bir seçenek haline geldi.

Yetkililer bu oranların 2018 döneminde de artacağını belirtiyor. Lizbon ve Porto’da yapılan yabancı yatırımlara bakıldığında Brezilya’dan gelen konut yatırımlarının oranı Lizbon’da %24, Porto’da ise %27 olduğu biliniyor. Bu görünüme göre önümüzdeki süreçte artışın devam etmesi çok da hayali bir öngörü değil.

Lima 2018 ile ilgili beklentilerini de belirterek şunları söylüyor: Gelecek dönemde yatırımcılar için yeni şehirlerin de keşfedilmesi gerekiyor. Bu beklentisini de genişleyen ekonomi kolları ile destekleyen Lima şehirlerin özellikle turizm adına değiştiğini belirtip yatırımların yer değiştirebileceğini belirtiyor.