Beş Portekiz Şehri Yenilenebilir Enerji Kullanımında Dünya’da İlk 100 Arasında

Beş Portekiz Şehri Yenilenebilir Enerji Kullanımında Dünya’da İlk 100 Arasında

Dünya kaynakları çok hızlı bir şekilde tüketiliyor ve bunun en önemli sebeplerinden birisi de enerji tüketimi. Bu tüketim göz önüne alınarak ülkeler politikalar geliştirmeye gayret ediyorlar. Bu gayretleri yenilenebilir enerji kaynakları bulup bu şekilde enerji tüketimini teşvik etmek gibi sayılabilir. Bu tip politikalarda başarılı olan ülkelerden birisi de Portekiz. Dünya çapında enerjisini yenilenebilir kaynaklardan elde eden 100 şehir arasına kullandıkları enerjinin %70’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden 5 tane Portekiz şehri de girdi.

 Peki, hangi şehirler bu şehirler?

Braga, Cascais, Fafe, Moita ve Porto, Carbon Disclosure Project (CDP)’in hazırladığı listedeki 5 şehir. Bu araştırma dünya çağında 540 şehri inceleyerek Portekiz’in bu beş büyük şehrini ilk yüzde görmüş.

Araştırma yöneticilerinden Kyra Appleby yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji kullanımının enerji kaynaklarının korunması açısından önemini belirtip aynı zamanda sürdürülebilir bir ekonomi adına da önemli olduğunu söylüyor. Çünkü şehirlerin bu tip kaynak kullanımına dönmesinin artık kaçınılmaz bir hale geldiği konuşuluyor.

Yaygın olarak kullanılan enerji kaynakları, hidroenerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyo enerji ve jeotermal enerji olarak sıralanıyor. ABD’nin Burlington şehri enerji ihtiyacının %100’ünü bu şekilde üreterek tüm dünyaya örnek olma unvanını taşıyor. Aynı analiz 2050’de İngiltere’de 100 şehrin %100 yenilenebilir enerji kullanımına geçeceğini belirtiyor.