En İyi Beş Turizm Uygulamasından Biri Portekiz’den

En İyi Beş Turizm Uygulamasından Biri Portekiz’den

SnapCity uygulaması Portekiz’in adını duyurduğu bir başka olay oldu. Bu uygulaması ile Portekiz’in adı şu aralar en iyi turizm uygulaması üreticileri arasında sayılıyor.

Turist olarak bir yere gitmek hele de farklı bir ülkeye gitmek hemen herkeste bir “turistiz diye kazıklanacağız” diye bir korku yaratır. İşte Portekiz’in yeni girişimi olan SnapCity uygulaması bu korkudan temellenerek oluşturulmuş. Bu uygulamada önerileri yerel halk yapıyor ve böylece gittiğiniz yerdeki yerel halkın fikirleri doğrultusunda gezeceğiniz yerleri iç rahatlığıyla seçiyorsunuz.

Nasıl çalışıyor?

Bu uygulama kullanıcılarına bir mesajlaşma ağı yaratarak gitmeyi düşündüğünüz yerlerdeki yerel halktan insanlarla sizi buluşturuyor. Bu şekilde de önerilere birinci ağızdan istediğiniz soruları sorarak ulaşabiliyorsunuz.

Uygulamanın kurucularından André Dias “bir yeri gezen kişilere ve anında bilgiye ihtiyacı olan kişilere en iyi şekilde yardımcı olacak kişiler orada yaşayan kişilerden başkası olamaz” olarak açıklıyor uygulamanın fikrini.

Bu uygulama daha çok yeni olmasına rağmen şimdiden Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda ve tabi ki Portekiz’den 12 bin kullanıcıya ulaştı.

Düşünün Londra’dasınız ve acıktınız ama özel bir fikre ihtiyacınız var. Uygulamayı açıyorsunuz ve çıkan mesajlaşma portalından Londralı birisinden en doğru öneriyi elde ediyorsunuz.

Peki, önerileri verenler nasıl seçiliyor?

Her yerel de en iyi tavsiyeyi verecek diye bir şey yok elbette ki. Uygulama kurucuları bunu da ortadan kaldırmak amacıyla şu şekilde bir sistem kurmuş: platformda önerici olmak için başvurduğunuz takdirde sizi bir turizm uzmanı mülakata alıyor ve eğer gereken yeterlilikte görülürseniz seçiliyorsunuz. Bu da yetmiyor aldığınız işin değerlendirmesi eğer öneriniz beğenilirse ve pozitif bir geri dönüş alırsanız 10 Euro olarak ödeniyor.

Hızlı kazanılan başarı

Daha çok yeni bir girişim olmasına rağmen bu uygulama geçtiğimiz sene World SummitAwards (WSA) bünyesinde gezi ve kültür alanında ilk beşe girdi.

André Dias, 2018 hedefi olarak bu alandaki en iyi uygulama olmak olduğunu açıkladı ve böylece şirket değerini kolaylıkla 500 bin Euro’ya ulaştıracaklarını belirtti.