Büyük Şirketler Portekiz’e Taşınıyor

Büyük Şirketler Portekiz’e Taşınıyor

Uber, Zalando ve Huawei gibi büyük şirketler halı hazırda Portekiz’de varlıklarını sürdürüyorlar ve şimdi Portekiz büyük bir teknoloji devine ev sahipliği yapacak: Google.

Kimler Var?

Daimler ve Uber Lizbon’da teknoloji devleri kuryasının başlamasına ön ayak olacak şekilde kuruldular ve şu anda Zalando taşınıyor. Bu gibi daha nice büyük teknoloji şirketleri teknolojilerini geliştirecekleri yeni yer olarak Portekiz’i tercih ediyorlar.

Lizbon’da The Lagoas Park Google’in yeni adresi olacak. Ve bu yeni adres şehre 500 iş imkanı ile beraber kuruluyor. Portekiz hükümeti Google’in bu yeni yatırımı için yer arama sürecinde bir çok ülkenin yarıştığını ama tüm yarış sonunda teknoloji devinin Lizbon’u seçtiğini belirtti.

Avrupa’nın teknoloji devlerinden Zalando da Lizbon’a taşınma sürecindeki şirketlerden ve şimdiden 50 civarı iş imkanı yaratmış durumda ve planları dahilinde bu sayının artacağı söyleniyor.

Peki Neden Portekiz?

Portekiz ekonomisinin dinamik bir yatırım ekosistemi olduğu söyleniyor. Bunu daha da açıklamak gerekirse Catholic Üniversitesi hocalarından ekonomist César das Neves ülkenin ekonomisinin devamlılığının ve turizmin bu seçimler için önemli birer etken olduğunu söylüyor. Elbette yalnız ekonomik değil aynı zamanda iklim ve konum gibi coğrafi imkânların da bu seçimleri etkilediğini söyleyip ekliyor: biz Avrupa’nın Kaliforniya’sıyız.

Yatırımcılardan Zalando’nun ifade ettiği üzere Lizbon şirketler adına yer bulma kolaylığı sayesinde de önemli bir şehir. Kolaylıkla bulabildikleri bu ofisler muhteşem konumlara sahip olmanın yanı sıra uygun fiyatlarıyla da çekiciliği arttırıyor.

Bu imkânlara ek olarak Mercedes’in belirttiği üzere Lizbon yatırımcı şirketlere ortak çalışma alanı da sunuyor. Bu Alman devi şimdiden 100 tane beraber çalışmak adına ortak buldu Portekiz’de.

Uber de bir diğer yatırımcılardan ve kendi alanı olan ulaşım adına da ülkenin konumunun Avrupa’ya ulaşım adına merkezi olmasının olumlu etkisi üzerinde duruyor. Bu amacı dahilinde yaptığı yatırımı Portekiz’de 250 kişiye iş imkanı sağlayacak şekilde kuran Uber büyümesine de devam ediyor.

Lizbon dışında hangi şehirler var listede?

Portekiz sahasında Lizbon teknoloji devlerine ev sahipliği yapan tek şehir değil. Avrupa’nın büyük finans şirketlerinden Euronext’in açıklamasına göre bu platforma Avrupa çapında en çok iş sağlayan ikinci ülkesi 140 işçiyle Portekiz. (Birinci 200 işçi ile Fransa)

Danimarkalı enerji şirketi Vestas da Portekiz’de yatırımını devam ettiren büyük firmalardan ve bu kez Lizbon’da değil Oporto’da. Merkezini burada konumlandıran şirketin hedefleri arasında 2020’ye kadar ülkeye 5-10milyon Euro arasında gelir getirmek. Buna ek olarak da birkaç yüz kişiye yeni iş imkânı yaratmak.

Japon Fujitsi ise şehir olarak Braga’yı tercih eden bir şirket. 200 kişiden fazla kişi için iş imkanı yaratmış olan bu şirket 150 ülkeye farklı alanlarda iş yapan bir dev.

Yeni hedefler adına

Portekiz başbakanı António Costa Huawei’yi davet etmek amacıyla Çin’e gitti. Yazılım ve teknoloji alanında yeni atılımlar yapmak amacıyla atılan tek adım da bu olmakla kalmadı ve buna ek olarak Nos ile bir ortaklığa imza attı 2016’da.

Başarının resmi

Microsoft da Portekiz’i yıllar önce keşfedenlerden. Bundan 20 yıl kadar önce Avrupa ayağını desteklemek amacıyla bir merkez açmıştı Portekiz’e. Bu merkez son dört yılda hızlı bir büyüme yaşadı. %800 kadarlık bu büyüme şirketin 50 çalışanını 350’ye çıkarmasını sağladı. Sadece bu merkezi ile 33 milyon euroluk bir yıllık kazanç sağlayan Microsoft bu durumu şu cümleyle açıklıyor: Bu olasıydı çünkü bu ülkede bir yetenek var.