Portekiz’in Non-Habitual Residence Vergi Programı Nihai Halinde

Portekiz’in Non-Habitual Residence Vergi Programı Nihai Halinde

Portekiz’in vergi avantajları, ülkenin yatırımcılar arasındaki popülerliğinden kısmen sorumludur. Non-Habitual Residence Vergi Programı (NHR) 2009 yılında başlamıştır. Rejim, yüksek net değerli yatırımcıları ülkeye çekmeye başlamıştır. Nitelikli yatırımcıları avantajlı vergilendirme senaryolarına yönlendirir. Şu anda, Portekiz’de 10.000’den fazla kişi NHR’ye göre vergilendirilmektedir.

NHR kapsamında Vergi Mükellefi  Olmak İçin Gerekenler

NHR için ilk şart Portekiz’de geçerli bir oturma iznidir. AB, AEA ve İsviçre vatandaşları otomatik olarak Portekiz’de ikamet etme hakkına sahiptir. Diğer vatandaşlar Portekiz Golden Visa Programı aracılığıyla oturma izni alabilirler.

Ayrıca, başvuru sahibinin, iznin verilmesinden önceki son beş yıl içinde Portekiz vergi mukellefi olmaması gerekir.

İkamet statüsü elde etmek için, başvuranın Portekiz’de ikamet etmeye hazır bir evi olmalıdır.

Portekiz Golden Visa Programı NHR’a Giden Yol Açıyor

AB, AEA ve İsviçre vatandaşları ek bir adım olmadan rejimden yararlanabilirler. Ancak AB / AEA / İsviçre vatandaşı olmayanların oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Portekiz Golden Visa oturma izni almanın en iyi yoludur.

Program, programın gerekliliklerini karşılayan yatırımcılara ikamet izni vermektedir. Bu yolu takip eden yatırımcılar, NHR’nin avantajları dışında yatırımlarından getiri elde etme şansına sahiptir.

NHR’nin Güncel Formu ve Güncellemeler

NHR son üç yılda hiç değişmedi. Yani, bazı güncellemeler bekleniyordu. Bu değişikliklerin çoğu küçük çaplıdır. En sert değişiklik emekli maaşındaki % 10’luk vergidir. İşte güncellemelerin daha ayrıntılı sınıflandırması.

1. Gelir Vergisi

Portekiz bu alanda bazı küçük değişiklikler yaptı. Güncellemeler sadece 2018’den bu yana değişmeyen gelir eşiklerini etkiledi. Yeni formatta, en düşük vergi oranı (%14,5) 7.112 Euro’ya kadar geliyor. Miktar, güncellemeden önce 7.091 EUR’dur. En yüksek vergi oranı (%48) ise 80.822 Euro’nun üzerindeki gelire uygulanmaktadır. Miktar, güncellemeden önce 80,641 EUR’dur.

2. Yatırım Gelir Vergisi

Yatırım gelir vergisinin varsayılan opsiyonu değişmemiştir. Tahvil, menkul kıymet ve hisse yatırımlarına uygulanan faiz ve gelir vergisi % 28’dir. Ancak, şimdi yatırımcılar vergi aracı olarak ölçek oranlarını seçme hakkına sahiptir.

Yatırımların yeri de önemlidir. Cebelitarık, Jersey ve Man Adası vergi cenneti olarak kabul edilir. Yatırım bu bölgelerde ise sabit oran % 35’e kadar çıkar.

3. Emeklilik Vergisi

NHR için en önemli güncelleme emekli maaşına %10 vergi uygulanmasıdır. Önemli bir değişiklik olmasına rağmen, hala çoğu ülkeden daha düşüktür. Ayrıca, programın on yıllık dönemi Nisan 2020’den önceki sakinler için de geçerlidir. Başvuru sahipleri NHR için uygunsa, eski versiyondan yararlanabilirler.