Portekiz, Turizmde En Güvenli Destinasyonlar Arasında

Portekiz, Turizmde En Güvenli Destinasyonlar Arasında

Her ne kadar dünya bir salgının pençesiyle boğuşsa da insanlar temel ihtiyaçlarını artık ertelemek istemiyor. Uzun süren karantina dönemlerin geride. bırakılması ve havaların ısınmasıyla birçok tatil seçeneği değerlendirilmeye başlandı.

Ancak, hem yurtiçi hem de yurtdışı seçeneklerini düşünen insanların aklında tek bir soru belirdi: En güvenli tatil yerleri neresi?  Turistlere yardımcı olmak için, Avrupa En İyi Destinasyonları en güvenli tatil yerlerini araştırdı. Salgına karşı stratejileri açısından en iyi ülkelerden biri olan Portekiz, diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da listenin başında yer alıyor.

2020 İçin En İyi Tatil Noktaları

Koronavirüs sonrası ortam göz önüne alındığında, Avrupa En İyi Destinasyonları (EBD) turistik yerleri tekrar ele aldı. EBD, birçok Avrupa ülkesinin sınırlarını açtığını ve hava yollarının ve otellerin yeniden hizmet vermeye başladığını belirtti. Örgüte göre bu hareketlilik, canlı bir tatil sezonunun gerçekçi bir beklenti olduğu anlamına geliyor. EBD Örgütü, Avrupa Komisyonu tarafından yönetilen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Ağı’na bağlıdır. Ağ, Avrupa’da turizmin kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

EBD tarafından 2020 yazında en iyi seyahat yerlerinin listesi 20 noktadan oluşmaktadır. Listeleme için belirlenen seçim kriterleri şu şekildedir:

  • Covid-19’un etkisi
  • Kamusal alanlarda verimli hijyen protokolleri ve ekipmanın kullanılabilirliği (maskeler gibi)
  • Kaliteli tıbbi hizmetlere kolay erişim

Bu kriterlere dayanarak, EBD ilk 10’da 4 Portekiz destinasyonuna yer vermektedir. Bu destinasyonlar Madeira, Azores, Algarve ve Alentejo’dur.

En İyi 10’da Dört Portekiz Destinasyonu

Listenin en güvenli bölgesi Gürcistan Tiflis’tir. Tiflis’i Yunanistan’ın Korfu ve Hırvatistan’ın Cavtat bölgeleri takip etmektedir. İlk üçten sonra gelen Portekiz destinasyonları 4., 5., 7. ve 10. sırada yer almaktadır. Sırasıyla, destinasyonlar Madeira, Azores, Alentejo, Algarve.

İlk iki destinasyon Madeira ve Azores takımadalardır. Bu seçenekler huzur ve doğal güzellikler arayan turistler için çok arzu edilir. Ayrıca, sosyal mesafeler için mükemmel olan küçük oteller ve özel evler bulmak da mümkündür. Algarve bölgesi turistler için bir cennet olarak zaten ünlüdür. Ayrıca, Algarve’deki Lagos kenti Covid-19 ile ilgili bir ölüm şu ana kadar bildirmedi.

Ayrıca bölge, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi tarafından “Güvenli Seyahat” adına layık görülmüştür. Bu belge, Covid-19’a karşı mükemmel başarı elde eden ülkelere verilmektedir. Portekiz bu ödülü alan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Avrupa’nın En Güvenli Plajları

EBD Örgütü’nün bir başka araştırması da Covid-19’dan sonra Avrupa’nın en güvenli 10 plajını içerir. Bu liste bir öncekine benzer kıstaslar uygulamaktadır. Bu listede ilk 10’da Portekiz destinasyonları 2., 4. ve 7. sırada yer alıyor.

İkinci sırada bulunan Alentejo, 20 km uzunluğundaki plajı ile salgından en az etkilenen bölgelerden biridir. Dördüncü sırada Madeira Adaları’ndaki Porto Santo Plajı bulunur. Bu adanın 5.500 nüfusu var. Portekiz bu yaz için en güvenli yerler arasında yer alırken, Porto Santo Portekiz içindeki en güvenli yerler arasındadır. Son olarak, 7. sırada, Lagos, Algarve’den Meia Praia bulunuyor. Güzelliği dışında, Lagos, Covid-19 ile ilgili tek bir ölüm bile bildirmedi.