Portekiz Ziyaretçileri Karşılayan İlk Avrupa Ülkelerinden Biri Olacak

Portekiz Ziyaretçileri Karşılayan İlk Avrupa Ülkelerinden Biri Olacak

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken her ülke kendi savaşını tek başına veriyor. Kimi ülke salgının zirvesini yaşarken kimi ülkelerde sona yaklaşıyor. Bu iyileşme belirtilerini gösteren ülkeler şimdi farklı bir telaşa kapılmış durumdalar. Karantina uygulamaları sebebiyle duran ekonominin canlandırılması en az salgınla mücadele kadar önemli bir konudur.

Ekonomik ve Sosyal Faaliyetler Kademeli Olarak Açılacak

Salgınla mücadelesinde başarılı bir performans gösteren ve Avrupa’nın en düşük vaka sayılarından birine sahip olan Portekiz, normalleşme için hazırlıklara başlıyor. Ülke, kontrol altına alınan salgın sebebiyle bu yaz ülkeyi ziyaret etmeyi umanlar için iyi haberlerle birlikte yavaş yavaş ekonomisini ve sosyal yaşamını açıyor. Portekiz’in plajları, Sağlık Bakanlığı’nın Covid- 19 virüsü ile ilgili yayınladığı verileri takiben 6 Haziran’da turistlere yeniden açılacak.

Buna göre, Portekiz, 31 Mayıs’ta sona eren karantina durumunun ardından ziyaretçileri karşılayan ilk Avrupa ülkelerinden biri olacak. Portekiz Başbakanı António Costa, kademeli olarak işletmelerin %75’inin Haziran ayında açılacağını ve çoğunun Temmuz ayına kadar faaliyete geçeceğini söyledi.

Turizmin Erken Açılması Ekonomik Umutları Destekliyor

Portekiz’i her yıl yaklaşık 30 milyon turist ziyaret ediyor. Turizm sektörü, işletmeler ve ekonomik büyüme için büyük önem taşıyor. Yetkililer otel ve plajları Haziran ortasına kadar yeniden açmayı planlıyor.

Turizm’den sorumlu yetkililere göre, tünelin sonunda ışık görünüyor. Turizm kurulu başkanı Joao Fernandes yaptığı açıklamada, güneş ve plaj arayan tatilcilerin virüs kısıtlamaları hafifletildikten sonra Haziran ortasında ülkenin önde gelen turizm bölgelerine geleceğine inandıklarını belirtti.

Normale Dönüş için Güvenlik Tedbirleri Alınıyor

Ülkenin bu normale dönme aşamasında, devlet tarafından kontrolü yapılacak olan ve standartları karşılayan işletmecilere verilecek bir hijyen etiketi şartı getirildi. Otellerde, havaalanlarında ve plajlarda, yerli ve yabancı turistler için güvenli bir konaklama sağlamak amacıyla çeşitli önlemler alınmaktadır. Portekiz Ekonomi Bakanı Pedro Siza Vieira, yaptığı açıklamada; turistleri, ülkelerinde çok yüksek sağlık ve güvenlik standartlarının beklediğini, söyledi.

İnsanları koronavirüs riskleri ve sorumlu bireysel davranışlar hakkında bilgilendiren Portekiz hükümeti, salgınla başa çıkmakta başarılı olduğunu kanıtladı. Turizm sorumlularına göre Portekiz “bir turizm yazına hazır”.