Portekiz’de İstikrarın Simgesi Costa Yeniden Seçildi: Costa Hükümetine Genel Bakış

Portekiz’de İstikrarın Simgesi Costa Yeniden Seçildi: Costa Hükümetine Genel Bakış

Portekiz halkı, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşen seçimlerde Başkan Antonio Costa’yı tekrardan seçerek onu son yıllardaki olumlu ekonomik gelişmeler sonucunda ödüllendirmiş oldu. 

Sosyalist Partinin Parlamentodaki 230 sandalyede çoğunluğu sağlamaması muhtemel görünüyordu. 2015 yılında Costa seçimi kaybetmesine rağmen iki küçük sol partiden aldığı destekle başbakan olmuştu. Böylesi bir işbirliğinin sürdürülebilirliği konusunda başta derin şüpheler uyanmasına rağmen Portekiz’in geçirdiği etkileyici dönüşüm uluslararası alanda da fark edilebilir bir noktada.

Yatırımcıların İlgi Odağı Portekiz’in Geçirdiği Dönüşüm

Başkan Costa görevde olduğu dört yıl içerisinde Portekiz, sağlam bir ekonomiye sahip, turizm sektöründe güçlenen ve yabancı yatırımcıları cezbeden bir ülkeye dönüştü. Avrupa’da sağlam bir konuma yükselen Portekiz, bir Sosyalist başbakanın mali disiplinden yoksun olacağına dair eleştirilerin yanlış olduğunu kanıtlamış oldu. Bugün Lizbon, yabancı yatırımcılara sunulan vergi avantajlarından yararlanmak üzere Portekiz vatandaşı olmak isteyen dünyanın her köşesinden pek çok yatırımcının ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Costa’nın Başarısının Ardında Ne Var?

58 yaşındaki Bay Costa, seçimden önceki anketlerde hep lider konumunu korumuştu, bu yüzden Pazar günü oylamada kazanılan zafer bir sürpriz olmadı. Ancak Costa’nın başkanlığında gözlemlenen ekonomik iyileşmenin önemli bir kısmının Portekiz’in daha önceden uluslararası kreditörlerden aldığı 78 milyar Euroluk kurtarma paketinin bir sonucu olduğu sıkça tartışıldı. Portekiz’de yaşanan olumlu gelişmelerin Costa’ya mal edilmemesi gerektiği rakiplerin seçim dönemi boyunca üzerinde durduğu bir tezdi.

Diğer yandan, 2015 yılının sonuna doğru Costa, kurtarma programına bağlı tasarruf önlemlerini sonlandırmaya karar verdiğinde mali disipline elden bırakmayarak hareket etti. Portekiz’in dengeli bir bütçeye yaklaşması gerekli adımlar atıldı. Bütçe açığı, 2014 yılında %7 oranından geçen yıl %0.4’e düştü. İşsizlik oranları neredeyse yarı yarıya azaldı. Sonuç olarak, Portekiz ekonomisinin, pek çok diğer Avrupa ülkesini geride bıraktığı açıkça görülüyor.

Başkent Lizbon’u Gelecekte Neler Bekliyor?

Portekiz şu anda Avrupa’da bir istikrar örneği olarak öne çıkıyor, ekonomik iyileşme uluslararası alanda yer buluyor. Costa’nın daha önce belediye başkanlığı görevini üstlendiği Lizbon günümüzde uluslararası bir yatırım merkezine dönüştü. Dünyanın pek çok ülkesinden gelen yabancı turist ve yatırımcılar vergi avantajlarından yararlanmak üzere Portekiz vatandaşı olmak istiyor. Lizbon ve diğer şehirlerde tarihi değeri olan binaların renovasyonu, mülk fiyatlarını artmasına sebep oluyor. Bu durumun Portekiz’de refah eşitsizliğiyle sonuçlanacağına dair tartışmalar hâlihazırda sürüyor.