Lizbon, 10 Yılda Değerini İkiye Katlayarak Dikkatleri Üzerine Çekti

Lizbon, 10 Yılda Değerini İkiye Katlayarak Dikkatleri Üzerine Çekti

Portekiz başkenti Lizbon, güçlü bir emlak piyasasına sahiptir. Öyle ki Lizbon, son on yılda piyasa değerini %98 artırarak neredeyse iki kat büyüdü. Uluslararası danışmanlık firması Savills in raporuna göre, Lizbon önümüzdeki beş yıl boyunca rakipleri konumunda olan dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerden daha iyi performans gösterecek. Ayrıca, Lizbon’un emlak fiyatlarındaki artış, Londra, New York ve Hong Kong gibi şehirlerin büyümesini aşmış durumdadır.

Lizbon Emlak Piyasası Yükselişte

2008 küresel mali krizinden sonra Portekiz hızla toparlandı. Lizbon bu toparlanmayı emlak piyasasında iyileşme eğilimi olarak takip etti. Son on yıl başkent için büyük bir başarıydı. Savills’in raporuna göre, Lizbon emlak piyasası değerlerini sürekli arttırdı. Özellikle şehrin en önemli konut pazarı %98 büyüme gösterdi. Şehrin kaliteli semtlerinin renkli mimarisi, tarihi dokusu ve yüksek kaliteli mutfağı her gün değerine değer katmaktadır.

Gayrimenkuldeki Büyümenin Sırrı Kentsel Yenileme Projeleri

Portekiz Hükümeti, ekonomik iyileşme için son on yılda pek çok doğru adım attı. Ülkenin başarılı mali manevraları gayrimenkuldeki büyümeyi destekledi. Portekiz’in güçlü ekonomisi, başarılı turizm endüstrisi ve doğru politikalarının tümü emlak piyasası için sağlam bir temel oluşturdu. Bu kombinasyonun bir sonucu olarak, Portekiz emlakına hem yurtiçi hem de uluslararası ilgi arttı. Portekiz ayrıca yabancı alıcıları ülkeye çekmek için çok cazip planları bir araya getirdi. Bu girişimlerin çoğu yenileme ve kentsel dönüşüm projelerini içermektedir. Bu projeler sayesinde Lizbon mahallelerinin çoğunu yeniledi. Bu başarılı girişimler nedeniyle, Lizbon’un bazı semtleri, üst düzey şehirler olarak haritada yerini aldı.

Lizbon’un emlak piyasasını canlandıran bir diğer önemli faktör de Portekiz Golden Visa Programı‘dır. 2012’de başlatılan program, önemli yatırımlar karşılığında Portekiz’de ikamet izni sunmaktadır. Programda en popüler yatırım yöntemleri gayrimenkul yatırımlarıdır. Ana seçenek, Portekiz gayrimenkulüne 500.000 Euro yatırmaktır. Diğer bir alternatif seçenek ise 30 yıldan eski ve yenilenmesi gereken Portekiz gayrimenkullerine 350.000 Euro yatırım yapmaktır. Program, Portekiz ekonomisine şu ana kadar 5.4 milyar Euro kazandırdı. Bu miktarın çoğu Lizbon gayrimenkulüne aktarıldı.

Lizbon Gayrimenkul Fiyatları

Lizbon’un sıfır konut emlak değerleri şu anda metrekare başına ortalama 8.400 Euro’dur. Bu fiyatlar daha merkezi mahallelerde yukarı yönde değişmektedir. Örneğin Santo Antonio, metrekare başına 11.200 Euro gibi yüksek fiyatlara sahiptir. Popüler olan mahallede birçok bilindik tarihi simge yapı vardır.

Lizbon, diğer tüm şehirler gibi salgın hastalıktan muzdarip olsa da, Savills, başkentin önümüzdeki birkaç yıl içinde gayrimenkul büyümesine devam edeceğini tahmin ediyor. Bu gelişmeler doğrultusunda Lizbon’un Pekin, Los Angeles, Madrid, Şangay, Dubai, Hong Kong, New York, Londra ve Sidney’den daha iyi performans göstereceği söyleniyor. Savills Dünya direktörü Paul Tostevin Lizbon gelişimi hakkındaki düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor:

“Lizbon’un konut piyasasının hem 2020’nin geri kalanında hem de önümüzdeki beş yıl için de Savills Dünya Şehirleri Birincil Konut Endeksi’ndeki en güçlü performans gösteren pazarlardan biri olacağı tahmin ediliyor. Uzun vadede Lizbon, hem Avrupa hem de küresel bağlamda değer sunarken küresel bir aşamada olgunlaşmaya devam ediyor.”

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Portekiz Golden Visa ile ilgili ilave bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.