Lizbon, Gayrimenkul Fiyatlarındaki Artış ile Yatırımcıların Dikkatini Çekmeye Devam Ediyor

Lizbon, Gayrimenkul Fiyatlarındaki Artış ile Yatırımcıların Dikkatini Çekmeye Devam Ediyor

Portekiz gayrimenkul fiyatları ile ilgili istatistiksel verileri toplayan ve bağımsız bir kuruluş olan Confidencial Imobiliario, geçtiğimiz günlerde 2020’nin ilk yarısına ilişkin raporunu yayınladı. Bu rapor, küresel salgın ile boğuşan bir dünyada güvenli bir liman arayan yatırımcılar için ilgi çekici nitelikte.

Rapora göre, Lizbon merkezindeki konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %2,9 artış yaşadı. Lizbon Merkez Fiyat Endeksi verilerindeki uzun vadeli düşüş beklentisinin yanında, raporun uzun vadeli değerlendirmesinde belirtilen verilere göre “2020’nin ilk yarısında yıllık bazda %-1,1’lik bir düzelme mevcut. ” Bu veriler geçtiğimiz döneme göre mevcut büyümeyi işaret ediyor.

Gayrimenkul piyasasının durumunu belirten rapor ayrıca, Lizbon emlak piyasasının başarısına da dikkat çekiyor.  Raporda, COVID-19 nedeniyle küresel bir karantina ortamının yaşandığı zamanlarda, Lizbon’da konut fiyatlarının yükseldiği ve Mayıs ayında emlak satışlarının %23 arttığı belirtiliyor.

Pandemi Sonrası Lizbon’da Gayrimenkul Fiyatlarında Artış Bekleniyor

Lizbon emlak piyasası, 2008’de küresel çapta yaşanan mali krizinden bu yana sürekli büyüyor. Büyüme etkileyici olsa da, Lizbon hala Avrupa metropollerine kıyasla daha uygun fiyatlara sahip. Örneğin, Londra’da metrekare başına fiyatlar 13.075 Euro, Paris’te 12.159 Euro iken, Viyana, Roma, Berlin ve Madrid’in tümü metrekare başına 5.000 Euro’nun üzerinde fiyatlara sahiptir. Lizbon’da ise hala metrekare fiyatları ortalama 4.498 Euro’dur. Fiyatlar arasındaki bu fark, Lizbon mülklerine olan ilginin azalmamasına sebep oluyor. Ancak diğer taraftan fiyatların düşük olması, koronavirüs gibi bir salgının tüm dünyayı etkilediği zamanda bile, dünyanın her yerinden yatırımcıları ve emeklileri Lizbon’un yükselen emlak piyasasına doğru çekiyor.

Lizbon konut piyasasının Covid-19’un olumsuz etkilerinden kurtularak hızlı bir şekilde toparlanacağı düşünülüyor. Sidney, Auckland, Londra ve New York ile birlikte; Covid-19 tehdidi azaldığında Lizbon, hızla geri dönmeye hazırlanıyor. Gayrimenkul yatırım danışmanlık şirketi olan Knight Frank’ın kıdemli danışmanı Oliver Banks, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Portekiz’in Avrupalı ​​komşularına kıyasla pandemiyi başarılı bir şekilde ele alması, karantina kısıtlamalarından ilk çıkacak ülkeler arasında olacağını gösteriyor. Başarılı yönetilen salgın süreci, güçlenen talep ve sınırlı birincil arzla birleştiğinde, Lizbon’un 2021’de %5 toparlanacağı tahminlerini destekliyor.”

Portekiz’in Salgınla Mücadeledeki Başarısı Ekonomiye Yansıyor

Portekiz’in Covid-19’a karşı verdiği örnek mücadele küresel bir beğeni topladı. Güvenlik ve sağlığın ana öncelik olduğu bu dönemde yatırımcılar iş faaliyetlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmeyi tercih ediyor. Portekiz böyle bir ortam sunduğu için, yatırımcılar Portekiz’in iş piyasalarına yöneliyor. Portekiz’in pandemiye karşı etkili tedavisi yalnızca güvenli bir iş ortamı sağlamakla kalmamaktadır, aynı zamanda daha sağlıklı yaşam koşulları vaat eder. Dolayısıyla konut piyasasına girmeyi düşünen yatırımcılar Portekiz ve Lizbon’u tercih ediyor.

Portekiz’de Emlak ve Golden Visa

Portekiz’in emlak piyasasının yükselmesindeki önemli bir etken Portekiz Golden Visa oturma izni programı. Yatırımcılar minimum yatırım rakamının üzerinde gayrimenkul alımlarıyla Portekiz’de oturma izni sahibi olabiliyorlar.

Golden Visa, yatırımcıya ve ailesine Portekiz’de oturma ve çalışma izni, Avrupa’da vizesiz seyahat imkanı ve beş yıl sonrasında Portekiz vatandaşlığına başvurma fırsatı sunuyor.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Portekiz Golden Visa ile ilgili ilave bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.