Portekiz Covid-19 İle İlgili Yeni Bir Seyahat Sigortası Programı Başlatıyor

Portekiz Covid-19 İle İlgili Yeni Bir Seyahat Sigortası Programı Başlatıyor

Koronavirüs salgını 2020 yılında turizm sektörünü olumsuz yönde etkiledi. Turistlerin çoğu bu yaz seyahatlerini erteledi. Her şeye rağmen seyahat etmek isteyen turistler ise riskleri minimuma indirmek istiyor. Ülkeye gelen turistlerin güvenliğini sağlamayı amaçlayan Portekiz, yeni bir seyahat sigortası modeli başlattı. Bu yeni sağlık sigortası modeli Covid-19 ile ilgili sağlık sorunlarını kapsıyor.

Portekiz Seyahat Sigortası programı, tüm ülkede mevcut pandemiyle ilişkili cerrahi, ilaç ve hastane masraflarını kapsıyor. Sigorta programı, Turistlerin Portekiz’e olan güvenini pekiştirmek için ülkenin turizm kurulu VisitPortugal tarafından onaylanmıştır.

Portekiz’in Turizm Otoriteleri Yeni Sigorta Modelini Destekliyor

Portekiz’in turizm kurulu VisitPortugal, ülkeyi daha güvenli bir destinasyon haline getirmeyi hedefliyor. Pandemi döneminde, turizmi yeniden canlandırmak isteyen ülkelerin öncelikle turistlerin ülkeye olan güvenini arttırmaları gerekmekte. Yeni sigorta programı ile VisitPortugal, turistlerin ihtiyaç duydukları güvenceye sahip olacağına inanıyor.

VisitPortugal ABD Direktörü Celina Tavares’e göre, bu sigorta planı, salgın nedeniyle yolcuların karşılaşacağı yeni ihtiyaçları karşılamak için oluşturuldu. Tavares, konu ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

“Hepimiz ‘yeni normale’ adapte oluyoruz ve turistlerin artık sorunsuz bir yolculuk garantisine sahip olması çok önemli. Bu nedenle, sigortamız Covid-19 ile ilgili özel teminat sağlıyor ve Portekiz’e planlanmış bir gezisi olanlara daha fazla gönül rahatlığı sağlama amacı taşıyor.”

Yeni Sigorta Modeli Portekiz’in Sunduğu Diğer Programlarla Uyumlu

Portekiz’in yeni Covid-19 seyahat sigortası isteğe bağlıdır. Yeni modele paralel olarak turistlerin yararlanabileceği başka seçenekler de var. Örneğin, Portekiz’de turizm ve lokanta işletmelerinin Covid-19’a karşı önlemlerini düzenleyen Clean & Safe programı da bulunmaktadır.

Portekiz’in başlattığı bir diğer program da Portekiz sağlık pasaportudur. Bu yeni pasaport yabancı turistler için geçerlidir. Uluslararası ziyaretçilere sabit fiyatlarla sağlık hizmetlerine erişim sağlar ve tüm ülkede geçerlidir. Portekiz sağlık pasaportunun kapsamı çok geniştir. Yalnızca Covid-19 ile ilgili olası herhangi bir hastalığı değil, aynı zamanda seyahatle ilgili diğer tıbbi acil durumların yanı sıra göz muayeneleri ve diş bakımı gibi rutin doktor ziyaretlerini de kapsamaktadır.

Covid-19 Turistlerin Tatil Yeri Tercihlerini Etkiledi

Covid-19 salgını bu yıl tüm ezberleri bozdu ve turislerin tercihlerinde önemli değişikliklere neden oldu. Daha önce kalabalık ortamlar tercih edilirken şimdi ise daha tenha, diğer insanlardan uzak ve doğayla iç içe yerler tercih edilmeye başlandı. Bunun en güzel örneği Portekiz’in Alentejo bölgesinde yaşandı. Daha önceleri az sayıda ziyaretlerin gerçekleştiği bölgeyi bu yıl Covid-19 nedeniyle çok sayıda turist tercih etti. Turistlerin ilgisini çeken bölge, şimdiye kadar ki en iyi yaz sezonunu geçirdi.

Birçok olumsuzluğun yaşandığı 2020 yılında, ender olumlu gelişmelerden birini yaşayan Alentejo, insanların değişen tercihlerinin en büyük göstergesi oldu. Avrupa Seyahat Komisyonu başkanı Luís Araújo, daha az turistik bölgelerin daha çok tercih edildiğini ve özellikle iç turizmin hedefi haline geldiğini söyledi.

Ayrıca Luís Araújo, resmi verilerin ellerine henüz ulaşmadığını ancak, Alentejo bölgesinde bulunan otellerin şimdiye kadarki en iyi sezonunu geçirdiklerini belirtti. Komisyon başkanı, Portekiz’de iç turizmde gerçekleşen değişikliğin farklı bir noktasına değinerek “aile turizminin” popülaritesini vurguladı. Araújo, insanların tatilde daha uzun süre geçirdiklerini ve insanların alternatif bölgelerde daha izole ve bireysel konaklama yerlerini tercih ettiklerini söyledi.

Covid-19’un Portekiz Golden Visa’ya Etkisi

Covid-19 salgınına rağmen, Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Golden Visa Portekiz olumsuz yönde etkilenmedi. Bir önceki yıla kıyasla başvuru sayısında yalnızca %5’lik bir gerileme yaşandı.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

2014’den beri Portekiz, Yunanistan, İspanya ve Türkiye’deki ofislerimizden yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda danışmanlık veren ekibimiz yüzlerce yatırımcı ve ailelerine bu konuda hizmet verdi.

Uzman ekibimizle, Portekiz Golden Visa (Altın Vize) ve diğer bir çok oturma izni ve vatandaşlık programında size destek vermeye hazırız.