Portekiz’deki Golden Visa Yatırımcısının Portresi

Portekiz’deki Golden Visa Yatırımcısının Portresi

Golden Visa ile başka bir ülkede yatırım yapmak ve buraya yerleşme istatistikleri içinde yatırımı yapan kişilerin yanında ailelerini götürmelerine pek rastlanmıyor. Buna karşın Portekiz yatırımcıların yanlarında ailelerini de götürmeyi tercih ettikleri bir ülke. Bunu etkileyen tabi ki birçok farklı faktör bulunuyor.

Oranlara bakacak olursak beş yıldır Golden Visa veren Portekiz’de beş yıl önce yatırım yapan bir kişi yanında ortalama 1.17 kişi getiriyormuş ve geçtiğimiz 2017 döneminde bu sayı 1.98 oldu. Bu da demek oluyor ki Portekiz’deki her bir Golden Visa yatırımcısı nüfusa üç kişi olarak yansıyor.

Bu anlamda bir taşınmayı genelde yatırımcılar yavaş bir şekilde gerçekleştiriyor. İlk tek başlarına gelip bir düzen kuruyorlar ve ardından yanlarına çekirdek ailelerini alan yatırımcılar son olarak da geniş ailelerini yanlarına almak için uğraşıyorlar.

Portekiz’e başvuranlar arasında yıldızı parlak ülke Çin. Buradan Portekiz’de Golden Visa için yoğun bir ilgi var. Çin’in Portekiz’deki Golden Visa ilgili yöneticilerinden Y Ping Chow durumu şu şekilde özetliyor: Gelenler ilk olarak yaptıkları yatırım dışında başka alanlarda vesaire yatırım imkanı arıyor. Ardından kurdukları düzenden sonra en yakınlarını,  eşlerini, çocuklarını ya da kardeşlerini çağırıyorlar. Bu şekilde bir yerleşmenin ardından da ailelerin geriye kalanları ebeveynler vesaire Portekiz’e taşınmak istiyor.

Bir gazete yayınlanan bir yaşanmış hayat hikayesi şu şekilde:

Liu Guanghui 48 yaşında Portekiz’e Çin’den Golden Visa programı ile gelmiş birisi. Önceden gazetecilik yapan Guanghui Çin’den Amerika’ya motorsiklet ticareti yapmaya başladıktan sonra Golden Visa alıp Portekiz’e gelmiş. Portekiz’e 2008’de eşi ve çocuklarıyla gelmiş ve ardından da kendi anne babasını getirmiş. Kendi anne babası yabancı bir yere uyum sağlamakta zorlandıkları iin geri dönmüşler ne yazık ki.

Ardından bir ev almış, çocukları okula başlamışlar ve burada bu anlamda düzenli bir hayat kurmuşlar.

Guanghui Portekiz’de gelişen turizmin yıldızını fark ettiğini ve bu yüzden belki de ticareti bırakıp turizme yönelebileceğini söylüyor.

Göç avukatı olan Vasco Esteves “buraya insanlar ilk olarak bir yatırım yapıp bu belge ile geliyorlar. Bu şekilde oturum hakkı alıp, üstüne altı yıl yaşadıktan sonra da vatandaşlık alabiliyorlar.”

2012’den itibaren Portekiz Golden Visa ile buraya yerleşen kişi sayısı 14,868 ve verilen Golden Visa sayısı ise 5,553. Bu sayılar sayesinde Portekiz’in kazandığı yaklaşık para ise 3.5 milyar Euro civarında.

Golden Visa alıp yanına ailelerini çağıran ve hatta yurttaşlık alanlara sorulduğunda genel olarak Gunanghui ile benzer cevabı veriyorlar:

“Çocuklarıma böyle güzel bir ülkede bu rahatlık seviyesinde bir gelecek yaratmak bana güven veriyor. Aynı zamanda buradaki yaşam kalitesi ve ekonomik durum günlük yaşam için son derece destekleyici.”