Golden Visa Fırsatıyla Portekiz’e Yerleşenlerin Oranı Arttı

Golden Visa Fırsatıyla Portekiz’e Yerleşenlerin Oranı Arttı

Portekiz’den alınan Golden Visa sayıları geçtiğimiz 2017 döneminde küçük bir düşüş yaşadı ama sayıdaki düşüş Portekiz’in imkânlarını görüp tanıdıktan sonra burada yaşama kararı veren Golden Visalıların sayısındaki artışı engelleyemedi. Bu yerleşme kararını alan Golden Visalılar aynı zamanda ailelerini de yanlarında getirerek burada kendilerine bir gelecek kurma amacı da güdüyorlar aynı zamanda.

Portekiz’e Ailelerini de Götürüyorlar

5553 kişi Portekiz Golden Visa yatırımı yapan kişilerin sayısı. Ama Portekiz’de bir gazete olan Diário de Notícias’a göre Portekiz’e Golden Visa aracılığı ile girip yaşama kararı verenlerin sayısına bakıldığında bu sayı kendini üçe katlıyor(14 868). Çünkü Golden Visa sahibi olan büyük bir çoğunluk Portekiz’de yatırımlarını yalnızca ekonomik anlamda değil sosyal anlamda da yapıyorlar.

Yerleşmeler

Portekiz Golden Visa istatistilerine göre vize sahibi olmak kişiler en çok 500 bin euroluk bir gayrimenkul yatırımı yapma şartını yerine getiriyorla ve bunun karşılığında ailelerinden iki kişi daha vize olanaklarından yararlanarak ülkeye yerleşmeyi tercih ediyor.

 

Golden Visa’yı Tercih Eden Ülkelerin Başını Çin Ve Brezilya Çekiyor

Golden Visa ile konut yatırım sayısı Portekiz Göç Servisi (SEF)’nin verilerine göre 2017’de önceki yıla göre bir miktar düşüş gösterdi. Ama bunun yanısıra yine aynı veriler gösteriyor ki ailelerini yanlarında getirme oranları %14 oranında arttı.

Bu durumu yine Portekiz’deki Çinli bir yetkili şu şekilde açıklıyor: Buraya Golden Visa ile gelenler ilk yatırımlar yapıp bir hayat kurmak için yalnız geliyorlar. Ardından yanlarına ülkelerindeki çekirdek ailelerini de getiriyorlar ve geçen zaman içinde buradaki yaşamlarını paylaşmak adına yanlarına kendilerinin ve eşlerinin de ailelerini getirmek istiyorlar.