Golden Visa ile Portekiz Vatandaşlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Portekizce Gerekliliği

Golden Visa ile Portekiz Vatandaşlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Portekizce Gerekliliği

Son dönemde yatırımcılar arasında adından sıkça bahsettiren Golden Visa özellikle Portekiz ile ön plana çıkıyor. AB vatandaşı olmayanlar için Schengen bölgesinde sınırsız dolaşım hakkı tanıyan bu yatırımcı vizesi, 5 yılın sonunda Portekiz vatandaşlığı için başvuru yapma hakkı veriyor.  Böylece yatırımınızı sürdürmeseniz bile Portekiz vatandaşlığı sayesinde Golden Visa’nın getirdiği tüm haklardan faydalanmaya devam edebiliyorsunuz. Sıra, Portekiz vatandaşlığına başvuru sürecine gelindiğinde yerine getirmeniz gereken bazı gereklilikler var. Başvuru için aklınızda bulunması şartlardan biri: Portekizce yeterlilik sınavı.

Portekiz yabancılar kanununa göre gerekli olduğu için istenen bu test temel bir dil bilgisine sahip olduğunuzdan emin olunmak adına yapılıyor. Bahsedilen seviye A2. Bunun yanında vatandaşlık için yapacağınız başvurunuzda süresiz vize sürecinde verdiğiniz testten başka yeni bir teste girmeniz istenmiyor.

Bahsedilen A2 yeterlilik seviyesi CEFR tarafından kabul ediliyor (testin adı CIPLE olarak da geçiyor) ve teste girme yanında da seviyenizi kanıtlayabileceğiniz başka tip seçenekleriniz var. Portekiz’de ya da Portekizce konuşulan bir ülkede okuduğunuza dair bir belge, IEFF (Portekiz İş Kurumu) belgesi ya da geçerli kurumlar tarafından verilmiş Portekizce yeterlilik belgesi gibi seçenekler bahsettiğimiz.

SEF (Portekiz Sınır Güvenliği), dil yeterliliğinizi kanıtlamadığınız müddet sahip olduğunuz süreli Portekiz vizesi için yenileme talep ediliyor. Bu süreli vize yenileme sürecini süresiz oturma hakkına sahip olduğunuzda yerine getirmeniz gerekmiyor.