Portekiz’deki Emlak Satışlarının %9’u Yerleşik Olmayanlara Yapıldı

Portekiz’deki Emlak Satışlarının %9’u Yerleşik Olmayanlara Yapıldı

Portekiz Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), 2019 gayrimenkul işlemlerine ilişkin raporunu yayınladı. Enstitü, bilgileri idari kaynaklardan derleyerek hazırlamaktadır. Bu kaynaklar arasında tapu sicilleri ve noter büroları bulunuyor. Bu veriler, Adalet Politikası Genel Müdürlüğü tarafından toplanmaktadır. Açıklamaya göre, gayrimenkul işlemlerinin yaklaşık %9’u yerleşik olmayan kişiler tarafından yapıldı. Gayrimenkul alımlarında en büyük paya sahip olan yatırımcılar Fransız vatandaşlarıydı. Onları İngiltereli alıcılar takip etti.

Yabancı Gayrimenkul Alımlarının Yıldan Yıla İstatistikleri

Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından paylaşılan bilgiler, 2019’un 2017 ve 2018’den daha sakin geçtiğini gösteriyor. 2017’de, yerli olmayanların mülk edinme sayısı ve değeri sırasıyla %19,2 ve %22,6 arttı. Aynı değerler 2018’de %14,5 ve %22,2 idi. İki yıla yayılan bu büyük artış, 2019’da duruldu. Geçen yıl, yerli olmayanların mülk edinimleri %2 oranında azaldı, değeri ise %1 arttı.

Ortalama İşlem Değerine İlişkin Veriler

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün raporu, 2019’da yerli olmayanlara satılan mülklerin ortalama değerinin 176.429 Euro olduğunu gösteriyor. Bu miktar 2018 yılı aynı değişkenine göre %3,1 daha yüksek. Toplam işlem ortalaması ile yerleşik olmayanların yaptığı alımların ortalaması arasında karşılaştırma yapıldığında fark dikkat çekiyor. INE’ye göre, “Bu rakam, 2018 yılında yaşanan benzer bir artış olmasına rağmen toplam işlemlerin ortalama değerinden yüzde 57 daha yüksek.”

2018 ve 2019’da satılan mülklerin çoğunu Fransız vatandaşları satın aldı. 2019’da, yerleşik olmayanların satın aldığı mülklerin değerinin %18,1’i Fransız yatırımcılara aitti. Listede ikinci sırada İngiltere’den yatırımcılar yer aldı. Birleşik Krallık’ta ikamet edenler, bu işlemlerin değerinin %17,3’ünden sorumluydu.

Çinli Yatırımcılar İşlemlerin Ortalama Değerine Liderlik Ediyor

Çinli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin ortalama değeri 2019 yılında 373.071 Euro oldu. INE’ye göre bu değer, yerli olmayanlara satılan gayrimenkullerin ortalama değerinin iki katından fazla. Toplam işlem değerinin %37,7’si Algarve bölgesine kanalize edildi. Algarve’yi Lizbon izledi. Satın almaların %35,8’inden Lizbon sorumlu oldu. INE’nin raporu, Portekiz’deki toplam emlak işlemlerinin sayısının 2019’da %4,7 azaldığını açıklıyor. Ancak, buna rağmen işlemlerin ortalama değeri %4,1 artış gösterdi.

Çinli yatırımcıların büyük bir bölümü, Portekiz’in yatırım yoluyla oturma izni programı Portekiz Golden Visa fırsatından faydalanıyorlar. Hali hazırda toplam “Portekiz Altın Vize” başvurularının yarısından fazlası Çinli’ler tarafından yapılmış bulunuyor.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Uzman ekibimizle, yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.