Portekiz’in Emlak Piyasası Büyüyen Teknoloji Endüstrisinden Yararlanıyor

Portekiz’in Emlak Piyasası Büyüyen Teknoloji Endüstrisinden Yararlanıyor

Portekiz’in gayrimenkul başarı öyküsü uzun yıllara dayanıyor. 2008 küresel mali krizi sırasında Portekiz ekonomisi az da olsa bir darbe aldı. Durgunluğun olumsuz etkisi yüksek işsizlik oranlarına sebep oldu. Eğitimli ve nitelikli kişiler de dahil olmak üzere Portekizli gençler arasında işsizlik boy gösterdi. İşsizlikle yüzleşen gençler alternatif yollar aradı ve girişimciliği seçti.

Sonuç olarak, Portekiz’in her köşesinde startup ​​projeleri çiçek açmaya başladı. Girişimcilerin, Startup Portugal’ın ve hükümetin ortak çabaları Portekiz’i bir teknoloji merkezine dönüştürdü. Daha uygun fiyatlı işgücü, düşük yaşam maliyeti, iş ortamının kalitesi ve diğer birçok faktör Portekiz’i Avrupa’nın inovasyon merkezine dönüştürdü. Bu yeni alan birçok yatırımcı ve müşteriyi beraberinde getirdi ve bu da Portekiz gayrimenkulüne olan talebi arttırdı.

Web Summit 2020 Küresel Teknoloji Etkinliği

Web Summit, birkaç yıldan fazla bir süredir yerel bir organizasyondan on yıldan az bir sürede küresel bir organizasyona dönüştü. 2020 itibariyle yıllık teknoloji konferansı dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olarak kabul edilmektedir.

Organizasyon başlangıçta ilk olarak Dublin, İrlanda’da 2009 yılında küçük bir teknoloji konferansı olarak başladı ve 2010 yılında 400 katılımcıyla gerçekleşti. On yıl sonra Portekiz’in Lizbon kentine taşınan bu etkinlik yılda 70.000’den fazla ziyaretçi çekiyor. Bu önemli artış, Web Zirvesini birçok teknoloji konferansından ayırıyor.

Web Summit ve Portekiz Emlak Piyasası

Dublin menşeli bir teknoloji konferansı olan Web Summit 2016’dan beri Lizbon’da gerçekleşiyor. Mevcut anlaşma 2026 yılına kadar etkinliğin Lizbon’da yapılacağını gösteriyor. Konferans dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olarak görüyor. Web Summit, teknoloji yeteneklerini ve yatırımcılarını her yıl Portekiz’e çekmektedir.

Lizbon, dünyanın dört bir yanından sayısız teknoloji iş insanını cezbediyor. Aynı zamanda, yoğun ilgi kentin emlak piyasasına olan talebi arttırıyor. İkinci el veya eski gayrimenkuller bile bu ilgiden faydalanıyor. Genellikle, düşük maliyetli binalar arayanlar yıkık ve eski binaları çalışma alanlarına dönüştürüyor.

Teknoloji girişimlerinin demografisi genellikle genç yeteneklerden oluşur. Üniversitelerden yeni mezun olan bu teknoloji çalışanları daha ucuz konaklama seçenekleri aramaktadır. Bu cenah alternatif olarak çok pahalı olmayan Lizbon mahallelerini tercih ediyor. Sonuç olarak, şehirdeki birçok mahalle yenilenerek hayata geri kazandırılıyor. Bu alanların dönüşümü işletmeler ve emlak yatırımcıları için fırsatlar oluşturmaktadır. Bu dinamik sayesinde Lizbon emlak piyasası her geçen gün değer kazanmaktadır.

Portekiz Ekonomisi ve Emlak Piyasasında Düzenli Büyüme

Yatırımcıların Portekiz’i tercih etme nedenlerinden biri de ülkenin finansal istikrara sahip olmasıdır. Portekiz’in güçlü ekonomisi ve politikası mükemmel iş ortamını oluşturmaktadır. Daha fazla yatırımcı bu ortamdan istifade ettikçe, Portekiz emlak piyasası sürekli artan talebin tadını çıkarmaktadır. Ülkenin belirli bir değere sahip gayrimenkul yatırımları karşılığında oturma izni veren Golden Visa programı ile birleştiğinde, Lizbon’un teknoloji endüstrisi, emlak piyasasının ve ekonomisinin büyümesini güçlendiriyor.