Portekiz’de Yaşayan Yabancı Nüfus Rekor Bir Artış Gösteriyor

Portekiz’de Yaşayan Yabancı Nüfus Rekor Bir Artış Gösteriyor

Portekiz Devleti Golden Visa gibi Programlarla Ülke İçine Yabancı Göçü Teşvik Ediyor

Portekiz diğer AB ülkelerine kıyasla çok daha uygun fiyatlar karşılığında kaliteli yaşam olanakları ve renkli sıcak bir kültür sunuyor. Her zaman güçlü turizmi ve misafirperverliği ile ünlü Portekiz, yabancı yatırımın ve iş gücünün ülkenin kalkınması için ne kadar etkili olduğunu anladığından beri kapılarını yabancılara daha da şevkle açar hâle geldi. 2012 yılında Portekiz’in çabuk kalkınmak amaçlı başlattığı Golden Visa Programı çerçevesinde 500,000 € ve üzeri değerlerde gayrimenkul yaparak AB dışında kalan ülkelerin vatandaşları Portekiz’de oturma izni ve aşamalı olarak vatandaşlık kazanabiliyor. Ekonomisi sürekli gelişen ülkeye yatırım yapmak için gelen veya sayıları her gün artan uluslararası şirket şubelerinde çalışmak amaçlı ülkeye göçen pek çok yabancı, ikinci bir vatandaşlığa sahip olma isteğiyle bir konut alarak Golden Visa Programına da kolayca başvuruyor.

Portekiz Hükümeti Artan Yabancı Nüfus Gerekli Hizmeti Sağlamakta Kararlı

Portekiz sadece girişimcilerin değil zaten AB içinde olan güçlü ülkelerden insanların dahi rahatça ve mutlu bir şekilde yaşamak için göç ettiği bir cennete dönüştü. Özellikle son yıllarda maddi durumu daha dar olan ve iş olanaklarından yararlanmak için gelen yabancı bir işçi gücü de var. Portekiz hükumeti ülkeye artan yabancı göçten son derece memnun içindeki yabancıların hayatını kolaylaştırmak için çalışıyor. 

İstatistiki Verilerle Portekiz’de Yaşayan Yabancı Nüfus

Portekiz İçişleri Bakanlığına bağlı bir polis kurumu olan SEF (Yabancı ve Sınır Hizmetleri) kurumunun verilerine göre Portekiz’de yaşayan yabancı nüfusu 2018 yılında toplam nüfusun %13.9’una (sayısal olarak 480,300 kişiye), ulaşarak bir rekor kırdı. Yine aynı verilere göre Portekiz’de ikamet eden yabancı nüfus son üç yıldır artmaya devam ediyor. İçişleri Bakanı Eduardo Cabrita, Portekiz’e yerleşme trendinin bu sene de aynı şekilde devam ettiğini açıkladı.

Portekiz Ekonomisi Gelişmelerden Olumlu Etkileniyor

Portekiz’de yaşayan yabancıların aldıkları hizmetin kalitesini arttırmak amacıyla SEF’in çalışma saatleri hükümet tarafından uzatıldı. Bakan, SEF’in çalışma saatlerini sabah 8:30’dan akşam 8’e kadar uzatan bir ekleme ile bir gün içerisinde göçmenlik servislerinden daha fazla insanın faydalanmasının sağlandığını söyledi. Bakan Cabrita Portekiz hükümetinin ülkeye gelen öğrenci, işçi, araştırmacı ve yatırımcı yabancı nüfustan son derece memnun olduğunu ve ülkeye doğru gelişen bu hareketi Portekiz ekonomisi için gerekli gördüklerini dile getirdi. 

Farklı Sebeplerle Çok Sayıda Ülkeden Göç Var

Portekiz’de son yıllarda meydana gelen demografik değişimler ve ülkenin ekonomisinin başarısı son üç sene içerisinde özellik 2018 yılında Portekiz’de yaşayan yabancı nüfusta ciddi bir atışa sebep oldu. Eski Portekiz kolonileri olan Brezilya ve Yeşil Burun Adalarından, Portekiz’e her zaman yoğun bir göç hareketi mevcuttu ama Birleşik Krallıklar, Fransa, İtalya, Hindistan, Nepal, Bangladeş ve Venezuela’dan da çok sayıda insan Portekiz’e göç etmeye başladı. İçişleri Bakanı Cabrita hükümetin bu yeni yoğun göç hareketlerini çok olumlu değerlendirdiğini söyledi. Portekiz’in en çok göç aldığı ülkeler arasına henüz girmemiş olsalar da Hindistan, Nepal, Bangladeş ve Venezuela uyruklu Portekiz’de yaşayan insanların sayısı özellikle tarım, inşaat ve bazı turizm sektörlerinde yoğun olarak artıyor. Portekiz’e verdiği göçte en yüksek artış görülen ülke ise %45.9 ile İtalya. 2018 itibariyle 18,862 İtalyan Portekiz’de ikamet ediyor. Yine Portekiz’deki yaşayan en büyük yabancı nüfus beklendiği üzere 105,423 kişi ile Brezilyalılar. Fransa’dan Portekiz’e gelen göçlerde de %29.1 değerinde büyük bir artış görülüyor.  Portekiz’de en yüksek sayılarda yaşayan 10 yabancı millet ise şu şekilde: Brezilya (105,423), Yeşil Burun Adaları (34,663), Romanya (30,908), Ukrayna (29,218), Birleşik Krallık (26,445), Çin (25,357), Fransa (19,771), İtalya (18,862), Angola (18,382) and Gine Bisau (16,186). Verileri göre Portekiz’de yaşayan nüfusun %68.9’unu oluşturan büyük bir çoğunluk Lizbon, Faro ve Setúbal şehirlerinde yaşıyor.