Portekiz’de Yaşam ve Emlak

Portekiz’de Yaşam ve Emlak

Portekiz; Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Atlas Okyanusu ile çevrili köklü bir ülkedir. Tarih boyunca birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan Portekiz; günümüzde farklı kültürden ve ırktan insanların bir araya gelerek oluşturduğu gelişmiş medeniyetlerin hüküm sürdüğü modern bir ülke olarak tanınıyor. Tüm medeniyetleri harmanlayıp kendine özgü bir Akdeniz kültürüne sahip olan Portekiz, Portekizcenin yanı sıra İspanyolcanın da konuşulduğu bir topluluktur. İngilizce, Portekizce, İspanyolca gibi dillerin yaygınlık gösterdiği ülkede genç nüfus oranı fazladır. Bu nedenle dinamik ve enerjik bir ülke yapısına sahiptir.

Ülkenin ekonomik anlamda gelir kaynakları oldukça zengin; turizm, otomotiv, petrol, tekstil, mobilya, kağıt gibi sektörler ülkenin ana gelir kaynakları olurken Portekiz’in tarım ve endüstri konusundaki refah seviyesi dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer almasını sağlıyor. Özel yatırımlar ile daha da gelişen ve ticaret ağının sürekli aktif olduğu ülke, özellikle yabancı yatırımcıların ilk tercih ettiği noktalardan biri haline geliyor.

Portekiz, başkenti Lizbon olmak üzere 18 bölgeye bölünen belediyeler ile yönetilen bir idari yapıya sahiptir. Porto, Faro, Setubal, Coimbra gibi önemli şehirleri vardır. Ülkenin her yerinde her dinden insanı görmek mümkündür. Bütün dinlerin bir arada uyum içinde yaşaması ülkenin en temel huzur kaynağı kabul ediliyor. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biri sayılan Portekiz, iklim olarak Akdeniz iklimi özelliği gösterir. Bahar ve yaz ayları sıcak geçerken sonbahar ve kış ayları genellikle yağmurlu geçiyor. Yaz mevsiminin sıcak geçmesi uzun bir yaz tatilini beraberinde getiriyor.

Portekiz turizmde en çok tercih edilen yerken aynı zamanda yatırımda da sıklıkla tercih edilen nokta oluyor. Portekiz gayrimenkul piyasası, ticaret ağının dinamikliği ve yabancı yatırımcılara sağlanan olanaklar sebebiyle insanlar yatırımları için yurt dışı seçeneklerinde Portekiz’i seçiyor. Son yıllarda ise sadece yatırım değil Portekiz’e yerleşmek, yaşamını burada gayrimenkul satın alarak idame ettirmek isteyen fazlasıyla insan bulunuyor. Portekiz’in tıpkı Türkiye gibi dört mevsim yaşaması, birçok medeniyetin bir arada uyumla yaşaması ve “Portekiz Golden Visa” programı gibi etkenler Türkleri Portekiz’e yerleşmek için gayrimenkul satın almaya teşvik ediyor. Üstelik bu yatırım aynı zamanda yabancılara Portekiz oturum izni, Portekiz vatandaşlığı gibi avantajlar sağlıyor.

Portekiz’de Gayrimenkul Piyasası

Portekiz’in başkenti olan ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri sıfatına sahip Lizbon; yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla büyük bir metropol şehridir. Lizbon aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en zengin şehri olarak biliniyor. Refah seviyesi bu denli yüksek bir kent elbette emlak açısından da hareketli bir tempoya sahiptir. 2000’li yılların başlarında küresel kriz nedeniyle Portekiz emlak piyasasında düşüşler yaşayan, ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan ülke, 2016 yılı satış rakamlarının açıklanmasıyla bu darboğazı geride bıraktığını resmi rakamlarla gösterdi. Gayrimenkul uzmanları Avrupa Birliği genelinde konut piyasasını incelediğinde Portekiz’in konut fiyatlarının daha ideal seviyelerde olduğunu belirtiyor. Tarihi bir şehir özelliği gösteren Lizbon, Portekiz emlak piyasasını canlandırmak, yatırım almak ve en önemlisi şehrin tarihi çehresini korumak adına şehirdeki eski yapıları restore ederek alıcılarla buluşturuyor.

Portekiz emlak piyasasında yaşanan hareketliliğin bir diğer nedeni yetkililerin yabancı yatırımcıları çekmek için “Portekiz Golden Visa (Altın Vize)” programını resmi olarak başlatmış olmasıdır. Programa göre yabancı finansörler ve bireyler Portekiz’den 500.000 Euro ve üzeri değerde gayrimenkul satın alması, Portekiz oturum izni almasını sağlıyor. Program dahilinde gayrimenkul alan kişiler, yatırımlarının büyüklüğü ve süresine bağlı olarak Portekiz vatandaşlığı hakkı dahi kazanabiliyor.

Program sadece gayrimenkulün fiyatının taban sınırını belirliyor. Yatırım yapan kişiler ülkede yaşamak zorunda değiller. Yılda toplam 7 gün Portekiz’de bulunmaları yeterli sayılıyor. Satın alınan gayrimenkul kiraya verilebiliyor. Turizm haricinde eğitim ve iş amaçlı ülkeye gelen kişiler Portekiz gayrimenkul piyasasını canlı tutuyor. Bu durum ev sahipleri için yılda yaklaşık % 5 kira getirisi anlamına geliyor.

Portekiz Altın Vize Programının diğer avantajlarından bazıları şöyle;

  • Ülke hükümeti, gayrimenkul satın alarak Portekiz oturum izni veya Portekiz vatandaşlığı hakkı kazanan kişiler için çifte vergilendirme uygulamıyor. Portekiz dışındaki kazançlar için ek vergi ödeme şartı bulunmamaktadır.
  • Portekiz oturum izni sayesinde Schengen ülkelerinde vizesiz seyahat fırsatı doğuyor.
  • Yatırım ile birlikte oturum iznine ek olarak Portekiz’de çalışma veya iş kurma hakkı veriliyor.
  • Ailecek ülkeye yerleşenler için Portekiz’de eğitim ve sağlık sisteminden ücretsiz yararlanma hakkı veriliyor.