Portekiz’in Avrupa’nın Gözdesi Olmasının 10 Sebebi!

Portekiz’in Avrupa’nın Gözdesi Olmasının 10 Sebebi!

Avrupa’nın yükselen yıldızı Portekiz, tüm dünyada eşsiz güzellikleriyle insanları cezp ediyor. Avrupa birliği ülkeleri arasından sıyrılarak kendine has bir popülaritesi olan Portekiz tüm ilgiyi hak edecek kadar yoğun güzelliklere sahip. Dokusu, mimarisi, lezzetleri, tarihi, kültürü, gece hayatı, ticaret hayatı ve daha birçok şey Portekiz’in Avrupa sınırlarını aşıp dünyaya açılmasının sebebi kabul ediliyor. Portekiz’in Avrupa’nın yeni sevgilisi olmasının nedenlerini sizler için derledik. İşte Portekiz’e dair muhteşem detaylar;

Yaşayabileceğiniz lüks

Centro Bölgesi’nin sahil ve dağ kasabaları; muhteşem manzarayla yarışacak bir lükse sahip. Evler ve villalar ihtişamını dışarıya yansıtıyor. Deniz ve dağ manzaralı evler, villalar;   geniş teraslara, lüks banyolara, şelale duşlara, açık hava küvetine, şık dekorasyona ve özel havuzlara sahip. Buralarda yenilen yemekler dünyanın en ünlü şefleri tarafından beş yıldızlı otel hizmetinde hazırlanıyor. Tepeden tırnağa her alanda lüksü doyasıya yaşayabiliyorsunuz. Bu tip hizmetlerin ve ihtişamın yer aldığı villalarda seyahatlerinizde konaklamak da mümkün.

 

Sao Joao Festivali ile çekiçler havaya

Her yıl Haziran ayında düzenlenen Sao Joao Festivali, Porto’da hayat buluyor. Avrupa’nın en canlı ve en aktif katılımın olduğu festival, lezzetli yiyeceklerin ve meşhur Porto şarabının sokaklarda akmasıyla başlıyor. Genç – yaşlı, kadın – erkek, küçük – büyük demeden tüm halk Porto sokaklarında yiyip içip eğleniyor, müziğe eşlik ederek dans ediyor. Eğlence devam ederken birden katılımcılar plastik çekiçlerini ortaya çıkarıyor ve birbirlerinin kafasına vuruyor. Çekiç savaşı aslında başka anlamları da taşıyor. Örneğin karşı cinsten biriyle tanışmak isteyen biriyseniz, çekici beğendiğiniz kişinin kafasına vurmalısınız! Aşıklar Festivali olarak anılan bu festival her anıyla dolu dolu geçen, müthiş bir eğlencenin adresi haline geliyor. Avrupa halkı festivale her yıl yoğun ilgi gösteriyor.

 

Şahane şaraplar ve tatlar

Portekiz, şarapları ile ünlü bir ülke. Porto Şarabı özellikle Sao Joao Festivali sırasında su gibi içiliyor. Alkol tüketimi konusunda Portekiz bambaşka bir boyuta ulaşıyor ve içkiyi kültür halinde sunuyor. Douro Vadisi’nde limon şarabı, Obidos Kasabasında tatlı likör, otellerin bizzat ürettikleri yerel şaraplar ve elbette Porto şarabı Portekiz’de alkolün ne denli özenli olduğunun bir göstergesi.

 

Lizbon ve Porto’nun “tatlı” rekabeti

Portekiz ulusal yemeği “Bacalhau” tuzlanmış, kurutulmuş Morina balığından yapılan yerel bir lezzet ancak yerel halk Lizbon’un en meşhur lezzetinin neredeyse her sokakta görebileceğiniz “Nata” isimli muhallebi tartları olduğunu söylüyor. Lizbon Morina balığı ve muhallebi tartlarıyla öne çıkarken Porto da boş durmuyor ve lezzetli sandviçleri ile ne kadar popüler yiyeceklere sahip olduğunu gösteriyor. İki kent arasındaki tatlı rekabetin kazananı elbette ziyaretçiler. Zira her iki yerel tat, ziyaretçilerini müthiş bir damak yolculuğuna çıkartıyor.

 

Renkli Pena Ulusal Sarayı

Sadeliği aklınızdan çıkarın ve Pena Sarayı’na bakın. Görüp görebileceğiniz en renkli aynı zamanda en ihtişamlı saray şüphesiz Pena Sarayı olacaktır. 19. Yüzyılın başlarında şapel olarak başlanan renklerle ve mimariyle buluşunca böyle görkemli bir yapı haline gelen Pena Sarayı; kiremit çalışması, özenle oyulmuş taş sütunları, sarayın avlusunda ziyaretçilerin kabul edileceği taş bölümler ile adeta romantizmin dikkat çekici bir örneğini yansıtıyor. Saray her yıl milyonlarca kişinin ziyaret akınına uğruyor.

 

Ekmek, ekmek ve ekmek

Evet, ekmek! Portekiz yemek kültürünü yakından görmek istiyorsanız herhangi bir restorana girip siparişi vermeniz yeterli. Sonrasında gelen ekmek sepeti ile ne kadar çok çeşit ekmekleri olduğunu dahası nasıl muhteşem bir lezzete sahip olduğunu görünce hayran kalacaksınız. Portekiz’in ekmek konusundaki hassasiyetine güvenin ve diyeti unutarak ekmeklerin tadına bakın.

 

Kumsallar hayat aşılıyor

Comporta; Alentejo Sahili’nde yer alan Lizbon’a birkaç saatlik uzakta bulunan rüya gibi bir kumsala sahip. Henüz çok keşfedilmemiş olan ama yine de büyük ilgi gören kumsal deniz – kum – güneş üçlüsünü sonuna kadar sunarken huzur ve mutluluğu da beraberinde getirerek insana hayat enerjisi aşılıyor.

 

Üniversite şehri

Üniversite şehri, Mondego Nehri’nin üzerinde yer alıyor. Lizbon’a birkaç saat uzaklıkta olan şehir, dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Coimbra Üniversitesine ev sahipliği yapıyor. Okul kütüphanesi UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi tarafından korunuyor. Kütüphanede iki milyondan fazla kitap bulunuyor.

 

Geçmiş zaman olur ki

Portekiz’den İspanyol sınırına doğru yaklaştıkça engebeli kaleler, dar yollar, taş duvarlarla çevrili köyler eski zamanı hatırlatıyor. Sortelha; eskiyi hatırlatan bir şehir olarak kalesiyle ünlüdür. Kaleyi ziyaret etmek için taş duvarlardaki delikten geçiliyor. Kalenin içinde D. Sancho adında iki Ortaçağ kralının adından oluşan bir restoran bulunuyor. Restoranda yemek yemek kesinlikle geçmişte bir dönemde yemek yiyor hissini yaşatıyor.

 

Muhteşem doğa, enfes manzara

Portekiz’i baştan sona dolaşarak her şehrinde, her kabasında, her köyünde ayrı bir güzellik farklı bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Doğası o kadar cezp edici ki Portekiz manzaralarıyla buluştuğunda ziyaretçisine bir tabloya bakar gibi öylece bakma hissiyatı yaşatıyor. Avrupa’nın bu kadar sevmesinin, dünyanın her yanından insanın ziyaret etmesi hiç boşa değil.

Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz yetkilileri, ziyaretçilerin hayran kaldığı ülkelerine Portekiz oturma izni fırsatı sunmak için “Portekiz Golden Visa” yani “Portekiz Altın Vize” programını başlattı. Bu programa göre en az 500 bin € ve üzeri gayrimenkul alan yabancı kişiler Portekiz’de oturum izni alabiliyor. Birkaç yıl sonra ise Portekiz vatandaşlığı hakkı veriliyor. Portekiz gayrimenkul piyasasını canlandırmak amacıyla başlattığı bu programda yabancı vatandaşların Portekiz’de oturma izni almasını kolaylaştırıyor.