Portekiz’de Ev Alma Rehberi – Lizbon’da Yaşamak İsteyebileceğiniz Bölgeler

Portekiz’de Ev Alma Rehberi – Lizbon’da Yaşamak İsteyebileceğiniz Bölgeler

Portekiz’in en büyük şehri başkent Lizbon’dur. Hızlı temposu ve canlı atmosferiyle modern bir kentsel deneyim yaşatan şehir, Portekizliler tarafından ülkenin en yaşanabilir şehri seçilmiştir. Atlantik ve Akdeniz iklim bölgeleri arasındaki konumu nedeniyle yıl boyunca ılıman iklim koşullarının yaşandığı şehir, plaj kasabalarına yakınlığı sayesinde sakinlerine her an şehrin koşuşturmacasından uzaklaşabilecekleri bir seçenek sunmaktadır.

 

Lizbon’da yalnızca şehrin yakınlarında değil şehrin içinde de nefes alınabilecek pek çok seçenek bulunmaktadır. Sanat cafeleriyle dolu dar Arnavut kaldırımlı sokakları ve geniş kahve kültürüyle Lizbon, hayatın keyfine vararak yaşamayı sevenler için hızla popüler hale gelen bir tercih olmaya başlamıştır. Batı Avrupa’daki diğer şehirlere kıyasla düşük yaşam maliyetleri ve yüksek yaşam kalitesi de kentin cazibesini arttırmış ve şehre akan yabancı göçmen nüfusu şehirde kozmopolit bir hava yaratmıştır. Nispeten düşük fiyatlarla gelişen ve canlı bir gayrimenkul yatırım piyasasına sahip olan Lizbon, son dönemde Türklerin de ilgi odaklarından biri haline gelmiştir. Biz de Paladin olarak Lizbon’da gayrimenkul almayı düşünenler için uygun bölgeleri derledik.

 

Şehir Merkezinde Olmak İsteyenler için Baixa ve Chiado

Baixa, Lizbon’un en merkezi mahallesidir ve güneydeki Tagus Nehri ve Praça do Comércio’nun kuzey ucundan Avenida Liberdade’nin dibine kadar uzanır. Praça do Comércio’nun yakınlarındaki güzel alışveriş caddeleri burada bulunur. Çoğunlukla bankaların genel merkezlerinin bulunduğu turistik bir bölge olarak bilinir. Bölgede yaşayan az sayıda insan vardır fakat orta yaşlı yatırımcılar nedeniyle bu durum yavaş yavaş değişmektedir. Şehrin kalbi olması nedeniyle pek çok yatırım imkânı bulunmaktadır ve daireler oldukça geniştir. Buna rağmen, bölgenin negatif yönü olarak gündüzleri oldukça gürültülü ve geceleri ıssız olmasından bahsedilebilir.

Lizbon’un gerçek şehir merkezinin Baixa olmasına rağmen, Chiado da buraya oldukça yakın ve merkezi bir mahalledir. Baixa’nın batısında yer alan Chiado’da yeni bir butik otel yelpazesi, lüks restoranlar ve barlar bulunmaktadır. Cadde üzeri zincir mağazaların arasında yer alan bölgede, dünyanın en eski kitap mağazası, birkaç ikonik tarihi kafe ve keşfedilebilecek pek çok cazibe merkezi yer almaktadır. Üst ve orta sınıf profesyonellerin yaşamak için tercih ettiği bölge kültürel etkinliklerin merkezindedir ve toplu taşımayla her yere kolay ulaşım şansı vardır. Pahalı ve park alanı sorunu çekilen bir bölge olmasına karşın yenilenen binaların kalitesi yatırımcıyı cezbetmektedir.

 

Sevimli ve Tarihi Bir Bölgede Kalmayı Tercih Edenler için Alfama ve Graça

Şehrin en eski semti denilebilecek olan bu bölge aslında bir köydür. Baixa’nın doğusunda, kalenin çevresi ve nehire doğru tepenin aşağısında kalan tarafta yer alır. Bu alan aynı zamanda yerel müzikleri Fado’nun da doğduğu yerdir, bu nedenle hala Fado restoranları ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu, sıkça ziyaret edilen bir alandır.

Tarihi bölge, Portekiz’de yaşamak denildiğinde hayal edilen ruh, atmosfer ve küçük şehir kalitesine sahiptir. Yenilenmiş evleriyle yatırımcılar için büyük fırsatlar sunar ve evler genellikle muhteşem nehir manzaralarına sahiptir. En iyi evler katedralin etrafındadır. Bu bölgede, emekliler, yurtdışından gelen yatırımcılar, gençler ve eski balıkçı topluluğundan bu yana nesillerdir buraya yerleşen aileler yaşamaktadır. Buna rağmen, orta çağ döneminden kalma labirent gibi dar ve karışık sokakları park sorununa neden olur. Hala çok sayıda binanın yenilenme ihtiyacı vardır ve eski apartmanların çoğunun asansörü olmayan küçük daireleri vardır. Bu anlamda, kentsel yenilenmenin devam edeceği bir bölge olarak bahsedebiliriz.