Portekiz’de Ev Alma Rehberi – Lizbon’da Yaşamak İsteyebileceğiniz Bölgeler #2

Portekiz’de Ev Alma Rehberi – Lizbon’da Yaşamak İsteyebileceğiniz Bölgeler #2

Lizbon’da Yaşamak İsteyebileceğiniz Bölgeler başlıklı ilk yazımızda Lizbon’da yaşamayı düşünen yatırımcılar için farklı beklentilere uygun bölgelerden bazılarını paylaşmıştık. Şehir Merkezinde Olmak İsteyenler için Baixa & Chiado Sevimli ve Tarihi Bir Bölgede Kalmayı Tercih Edenler için Alfama & Graça bölgelerini anlattığımız yazımızın devamı için Campo de Ourique, Belem ve Principe Real bölgelerini derledik.

Gerçek Bir Semt Atmosferi Arayanlar için Campo de Ourique

Campo de Ourique, geniş caddeleri, butik mağazaları, çeşitli kafe ve restoranları ile gurme yiyeceklerin de satıldığı büyük bir pazarı olan bir yerleşim alanıdır. Merkezin kuzeybatısında yer alan canlı yerleşim bölgesinde çoğunlukla orta-üst sınıf aileler yaşamaktadır. Uzun süreli konaklayacak olan ve mahalle yaşamını gözlemlemek isteyen turistlerin konaklamak için tercihi burası olmaktadır. Turistik bölgelere göre daha sakin ve yüksek bir yaşam kalitesi sunan bölgenin gayrimenkul fiyatları ortalamanın üstündedir.

Şehrin Koşuşturmacasından Uzakta Olmak İsteyenler için Belem

Zamanında ayrı bir köy olan Belem, günümüzde kentin batı kenarında Lizbon’un dışında tarih meraklılarının ilgi gösterdiği bir semttir. Nehrin Atlantik ile buluştuğu yerde, şehrin en ünlü anıtlarının ve müzelerinin ev sahibidir. Görkemli Jerónimos manastırı ve Antiga Confeitaria de Belém’deki pasta ve hamur işlerinin ünü semtin turistik değerini arttırmaktadır.

Belem’de, bilinen turistik alanın dışında apartmanlar, yerel mağazalar ve kafeleriyle daha az turistik olan ve mahalle yaşamının keyfine varılabilecek bir bölge de bulunmaktadır. Restelo tarafında düşük profilli üst sınıf ve Belem’in içinde orta sınıf aileler yaşamaktadır. Belem merkeze sadece 4 kilometre uzaklıkta ve şehrin koşuşturmacasından uzakta olmayı tercih edenler için ulaşım olanaklarıyla iyi bir seçenektir.

Kentin Yükselen Trendine Göz Atmak İsteyenler için Principe Real

Principe Real, sofistike mağazaları ile tanınan ve cazip mimarisiyle büyüleyici bir yerleşim bölgesidir. Son dönemde, kentte yaşamak için aranan semtlerden biri haline gelmiş ve gayrimenkul şirketlerinin dikkatini çekmiştir. Kentsel yenilenmeyle genç bir nüfusa hitap etmeye başlamıştır ve Washington’daki Georgetown’a benzeyen bir dönüşüm söz konusudur.

Lizbon’un en LGBTİ dostu bölgesi olmasıyla bilinen Principe Real, farklı yaş ve statülerden herkese açıktır. Bahçeli evlerin yer aldığı sakin mahalle, arabaya bağımlı olmadan merkezdeki her yere yürüyerek ulaşmayı sevenler için idealdir. Ciddi bir alışveriş bölgesi haline gelmeye başlayan semtteki park alanı eksikliği arabasından vazgeçemeyenler için sorun olmaktadır. Bölgedeki kira ve gayrimenkul fiyatlarının ise yüksek olduğu görülmektedir.