Portekiz’de Ev Alana Oturma İzni

Portekiz’de Ev Alana Oturma İzni

Günümüzün bilinçli yatırımcısı, gayrimenkul yatırımının yalnızca finansal kazanımları değil aynı zamanda diğer kazançları elde etmek için bir araç olabileceğinin farkında olarak hareket ediyor. Sektör ve yatırım opsiyonları da yatırımcıların bu beklentisine yönelik olarak şekilleniyor. Ülkeler yatırımcıların ilgisini çekebilecek yatırım programları hazırlıyor. Özellikle Golden Vize adı verilen programların sunduğu belirli yatırım gerekliliklerini sağlayan yatırımcılara verilen oturma izni fırsatı son dönemde yatırım sektörünü yeniden şekillendiriyor.

Portekiz, son dönemde Golden Vize programıyla isminden en çok söz ettiren ülkelerden biri haline geldi. Herkes bu programın büyük bir başarı olduğuna hemfikir olmuş durumda. Beş farklı yatırım çeşidi oluşturulduğundan daha fazla popülerlik kazandığı ve böylelikle yatırımcılara kendi tercih ve kabiliyetlerine dayanan daha fazla fırsat sunduğu düşünülüyor. Bu program kapsamında yatırımcılar özellikle gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih ediyor. 500.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yapan yatırımcılar, kendileri ve aileleri için yalnızca Portekiz’de oturma iznine değil aynı zamanda Schengen bölgesinde vizesiz seyahat etme imkanına kavuşuyor. Yılda ortalama 7 gün Portekiz’de bulunmanın oturma izninin devam etmesi için gerekli ve yeterli koşul olması yatırımcılara cazip geliyor.

Portekiz, Avrupa Birliği, Euro Bölgesi ve Schengen alanının parçası bir ülke olarak istikrarlı bir siyasi ve sosyal çevre, güvenli bir toplum ve mükemmel bir yaşam kalitesi ile umut vadeden bir yatırım ortamı sunuyor. Birleşmiş Milletler’in ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ölçmek için kullandığı, yaşam uzunluğu, okur yazar oranı, eğitim ve yaşam düzeyi doğrultusunda hazırlanan 2016 yılı İnsani Gelişme Endeksi (Human Development Index)’nde 41.sırayla 5 kategorinin en iyisinde yer almasıyla ve Dünya Bankası’nın her yıl iş etkinliğini arttıran ve bunları sınırlayan düzenlemeleri ölçen Doing Business raporunda iş yapma kolaylığıyla 190 ekonomi arasında 25.sırada yerini almasıyla başarılı bir portre çiziyor. Ayrıca, yılda 300 gün güneşli, güzel sahilleriyle ve golf turizmiyle ön plana çıkan bir ülke olarak kalıcı olarak yerleşmeyi düşünenler için de hayal edilen bir yaşam stili vaat ediyor. PwC ve Urban Land Institute’un ortak anketi olarak yayınlanan Emerging Trends in Real Estate’in  2019 raporunda Lizbon başı çekiyor. Avrupa’nın önde gelen şehirleri içinde gayrimenkul piyasası bakımından dinamik yapısıyla Lizbon birinci sırada geliyor ve yatırımcılar arasında yükselen bir yıldız olarak görülüyor.

Siz de Portekiz’de oturma izni, gayrimenkul yatırımı ve golden vize hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız Paladin Portekiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paladin’in deneyimli ekibiyle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.